banner39

Venezuela'nın petrol tankerine deniz yasağı

Ekonomik ve siyasi kriz yaşayan Venezuela'nın neredeyse tek geçim kaynağı olan petrol ihracat gemisinin paslı olduğu gerekçesiyle denizyolunda seyahati engellendi

Asya 18.04.2017, 12:50 18.04.2017, 12:50
Venezuela'nın petrol tankerine deniz yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'nın devlete bağlı petrol şirketi PDVSA'dan petrol hammaddesi yükleyen Hazar Galaxy tankeri denizde yolculuk etmekten yasaklandı.

Tankerin paslı olduğu denize, denizdeki diğer gemilere ve liman tesislerine zarar vereceği iddiasıyla seyahatine engel koyuldu.

me korkusu için ham lekeli gemi kabul etmeyeceği birçok yabancı limana gitmeden önce temizlenmesi gerektiği anlamına geliyor.

PDVSA firması ve Venezuela Petrol Bakanlığı konu hakkında şu ana kadar bir açıklama yapmadı.

Petrol hammadde yüklü tankerlerini zamanında iş ortaklarına teslim edememe sıkıntısına maruz kalan Venezuela, alıkonulmadan dolayı malı vaktinde teslim edemediği için yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda kalacak.

İhracat gelirlerinin yüzde 90'ından fazlası petrole bağımlı olan ülkede, geciken ihracalar ulusal bir kriz oluşturuyor.

Venezuela bu ay 2.8 milyar dolar dış borcunu geri ödeyecek. Venezuela’nın toplam dış döviz borcu ise 110 milyar dolar kadar. Borçlar ödenmezse de petrol ihracatına yurt dışında el konulur. Çin ise ABD'ye karşı her zaman destek olduğu Venezuela’ya yardımı kesti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?