banner39

Volgograd yeniden Stalingrad oluyor

Putin, 1961'de Stalin'in kişilik kültüne karşı mücadele için adı Volgograd'a çevrilen şehre eski adının verilmesine onay verdi

Asya 09.06.2014, 14:44 09.06.2014, 15:22
Volgograd yeniden Stalingrad oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Volgograd şehrine yeniden Stalingrad isminin iade edilebileceğini söyledi. İkinci Dünya Savaşı’na katılan bir Rus’un Putin’den böyle bir talepte bulunduğu bildirildi. Putin, Volgograd yöneticileri ve sakinlerinin "hukuka uygun olarak bir referandum” yapabileceklerini ve bu yolla şehre eski adının verilebileceğini söyledi.

“Bu şehrin adını ben değiştirmedim. Paris’te Stalingrad Meydanı var. Bu isim Avrupa’nın başka yerlerinde unutulmuş değildir”, diyen Putin, Sovyet nostaljisini her fırsatta göstermeye çalışacaklarını söyledi.

Volga Nehri kenarında kurulu olan şehrin ismi 1925-1961 yıllar arasında Stalingrad olarak anıldı. Daha öncesinde ise şehrin adı Tsaritsyn idi. Bu şehir Rusların İkinci Dünya Savaşı sırasında “Büyük Vatanseverlik Savaşı” adını verdiği bir çarpışmaya sahne olmuştu.

Sonraki yıllarda Komünist Parti Başkanı olan Nikita Kruşçev, Joseph Stalin'in "kişilik kültüne" karşı mücadelenin gereği olarak şehrin adını Volgagrad olarak değiştirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?