banner15

Yeni Zelanda'da ilk başörtülü milletvekili adayı

Yeni Zelanda'da Encüm Rahman isminde Müslüman bir kadın, ülkenin yaklaşan genel seçimlerinde milletvekili olmaya hazırlanıyor. Seçilmesi halinde, Yeni Zelanda'nın ilk başörtülü milletvekili olacak

Yeni Zelanda'da ilk başörtülü milletvekili adayı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yeni Zelanda'da Hindistan asıllı bir Müslüman kadın, milletvekili adayı oldu. 41 yıldan bu yana Yeni Zelanda'da yaşayan Encüm Rahman isimli kadın, ülkedeki İşçi Partisi'nin bir mitinginde yaptığı başarılı konuşma ile dikkatleri üzerine çekti. 

Yeni Zelanda'da siyasetle uğraşan Encüm Rahman, geçtiğimiz yıl da yaşadığı şehir olan Hamilton'un şehir meclisi seçimlerinde aday olmuş ancak seçimi kazanamamıştı. 4 çocuk annesi olan Encüm Rahman, 20 Eylül'de yapılacak genel seçimler için, partisinin kazanmasına kesin gözüyle bakılan 30 favori adayının arasında gösterilirse, ülkenin ilk başörtülü milletvekili olacak.

Üniversite eğitimini Avustralya'da gören, daha sonra da yüksek lisans ve doktora yaptı. Yaklaşık 20 yıl boyunca akademisyenlik yapan Encüm Rahman, aktivist kimliği ile biliniyor. 

Akademik kariyerini finans üzerine yapan Encüm Rahman, milletvekili olduğu takdirde, ekonomik ve yönetimsel alanlardaki yeteneklerinin ülke için faydalı olacağını ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48