Yolsuzluk yapan bakana sert tepki

Yolsuzlukla suçlanarak gözaltına alınan Kırgızistan Bakanı Sabirov’un Partisi Ata Meken destek yerine başbakana istifa mektubunu yolladı

Yolsuzluk yapan bakana sert tepki

Murat Hayati / Dünya Bülteni  

Kırgızistan’da Sosyal Kalkınma Bakanı Ravşan Sabirov’un suçla mücadele organları tarafından yolsuzluk yaptığı gerekçesi ile tutuklanmasının ardından üyesi olduğu Ata Meken Partisi’nden bakana destek yerine başbakana Sabirov’un istifa edilmesi yönünde yazı yolladı.

Koalisyon hükümetin Ata Meken Partisi’nden bakan olan Ravşan Sabirov için yapılan parti açıklamasında, yolsuzluk iddiası ile tutuklanan bakana sert eleştiriler aldı.

Yazıda, “Sabirov’un Koalisyon hükümeti olarak bakanlık görevini hakkıyla yürüteceği sözü, kendi seçimi ve güveni ile üst düzey makama yetkilendirildiğini, ancak yolsuzluk iddiası ile tutuklanması parti için olumsuz imajı getirdi” ifadesi yer alarak, başbakana söz konusu bakanın makamından istifa edilmesi teklifinin kabul edilmesi istedi.

Partinin yazılı  açıklamasında, Sabirov’un henüz suçlu olarak görülmesinin yalnış olduğunu ileri sürerek, “Suç işleminin araştırma ve inceleme çalışmaların şeffaf ve açık olarak yürütülmesini istemekteyiz. Sonuç olarak kararı mahkeme verecektir. Anayasaya saygımız sonsuzdur” açıklaması yer aldı. Sosyal Kalkınma Bakanı Ravşan Sabirov Milli Güvenlik Devlet Komitesi’nin yolsuzlıkla mücadele birimi tarafından 5 Temmuz tarihinde makamını amaç dışı ve kötüye kullanmak suçundan göz altına alınmıştı.

Başbakan Ömürbek Babanov ise tutuklanan bakanın görevinin geçici olarak uzaklaştırarak yerine vekaleti yürütmek için bakan yardımcısını atamıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 09:29
banner53
YORUM EKLE

banner39