Yunanistan'da 'acı reçete'nin ikinci bölümü de onaylandı

Kreditörlerin önşart olarak öne sürdüğü reform paketinin ikinci bölümü 230 oyla kabul edildi, karar görüşülürken Atina başta olmak üzere birçok şehirde gösteri düzenledi

Yunanistan'da 'acı reçete'nin ikinci bölümü de onaylandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’ın iflastan kurtulmak için üçüncü kurtarma paketi karşılığında önşart olarak kabul ettiği sert teklifler içeren reform programının ikinci bölümü Yunan Meclisi'nde kabul edildi.

Acil koduyla yasa tasarı şeklinde parlamentoya getirilen teklifler, sert tartışmaların ardından sabaha karşı yapılan oylamada, hükümet ve Avrupa yanlısı muhalefet partilerinden 230 milletvekilinin ''evet'' oyuyla onaylandı. 300 sandalyeli mecliste 298 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 63 milletvekili ''hayır'' oyu kullanırken, 5 milletvekili ise çekimser kaldı.

Oylamada, hükümetin reform paketine itiraz eden SYRIZA’lı 31 milletvekili "hayır" oyu verdi. Bir önceki oylamada ret oyu veren eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in ise "evet" oyu kullandığı dikkati çekti. Parlamentoda, reform paketinin birinci bölümüyle ilgili cuma günü yapılan oylamada, aralarında Varufakis'in de bulunduğu SYRIZA partisinden 38 milletvekili tekliflere karşı ret oyu kullanmıştı.

Reform paketinin ikinci bölümü, taşınmaz varlıklarına getirilen ek vergilerin (ENFIA) 2016’ya kadar sürdürülmesi, ailelere yapılan yakıt yardımlarının kesilmesi, kira gelir vergilerinin ve ödeme süresi sona eren vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi borcunu ödemeyenlerin evlerinin ihaleye çıkarılması, televizyon kanallarının izin ücretleri ve reklam vergilerinin yeniden belirlenmesi ve tüm bunlarla ilgili yeni bir hukuk muhakemeleri kanunu oluşturulması gibi konuları kapsıyor.

"BU TEDBİRLER DÜŞÜK GELİRLİLERİ ETKİLEMEYECEK"

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunan hükümetinin kabul ettiği anlaşmayla Yunanistan’ın nakit ihtiyacının karşılanacağını ve avrodan çıkma tartışmalarının sona ereceğini söyledi.

Reform paketinin Yunan parlamentosunda onaylanmasıyla kreditörlerle yarından itibaren başlayacak müzakerelerde borcun sürdürülebilir olması için yeniden yapılandırılmasının da görüşülmeye başlayacağını ifade eden Çipras, reform paketinde ye alan tedbirlere ilgili olarak da bu tedbirlerin düşük gelirlileri etkilemeyeceğini ve kredi borcu nedeniyle kimsenin kendisinin ve ailesinin kaldığı evi kaybetmeyeceğini belirtti.

Başbakan Çipras, Yunan hükümetinin Avrupalı muhafazakarlara karşı mücadele verdiğini ancak arzu edilen sonuca ulaşamadığını söyledi.

Yunan hükümetinin kreditörlerle olan mücadelede yanlışlar yaptığını ancak aldığı kararlardan pişman olmadığını belirten Çipras, “Muhafazakarlar Yunan hükümeti ve halkına karşı bir galibiyet kazanmış olabilirler ancak çok değerli bir şey kaybettiler. Avrupa ve dünya kamuoyu üzerindeki hegemonyalarını yitirdiler. Avrupa bundan sonra eski Avrupa olmayacak. Verdiğimiz mücadele için gurur duyuyoruz” dedi.

Çipras, Avrupalı liderlerle varılan anlaşmaya rağmen hala Yunanistan’ı Avro Kuşağı’nda istemeyen çevreler bulunduğunu savunarak, “Muhafazakarlar egemenliğini sürdürüyor. Ama mücadele başladı, sürüyor ve sürecek” diye konuştu.

Yunan Parlamentosu daha önce de Katma Değer Vergilerinin artırımı, vergi oranlarının ve emeklilik şartlarının yeniden yapılandırılması ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Birliği (EU) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) temsilcilerinin (Troyka) Yunanistan'ı yakından denetlemeye devam etmesi gibi köklü reformlar içeren reform paketiyle ilgili yasa tasarısını onaylamıştı.

Avro Grubu liderlerinin, Yunanistan’a 3 yıl sürecek üçüncü kurtarma kurtarma programı karşılığında anlaştığı 86 milyar avro civarındaki krediyi serbest bırakması ve nihai anlaşmayla ilgili müzakerelerin başlaması için ön şart olarak sunduğu reform paketi 2018’e kadar aşamalı olarak yüzde 3,5 faiz dışı kredi sağlanması hedefiyle 12 milyar avroluk tasarruf tedbirleri içeriyor.

PROTESTO GÖSTERİLERİ

Bu arada, Yunan hükümeti tarafından kabul edilen "kurtarma paketi"ne itiraz edenler, reform paketi ile ilgili kanun tasarısı Yunan Parlamentosu'nda görüşüldüğü sırada başta Atina olmak üzere birçok şehirde gösteri düzenledi.

Başkent Atina’da, Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ve Yunanistan Komünist Parti’sine (KKE) bağlı Mücadeleci İşçi Cephesi’nin (PAME) çağrıları üzerine gerçekleştirilen gösterilere yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Kent merkezindeki Omonia Meydanı'nda ve Atina Üniversitesi önünde toplanan göstericiler Avrupa karşıtı sloganlar atarak parlamentoya kadar yürüdü.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen gösterilerde kendilerini "iktidar karşıtı anarşistler" diye adlandıran yüzleri maskeli grupların polise molotofkokteylli saldırıda bulunması üzerine gerginlik yaşandı. Polisin göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanarak müdahale ettiği göstericilerara sokaklara kaçarken, 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 08:27
banner53
YORUM EKLE

banner39