Yurtdışındaki Özbekler zorla geri çağrılıyor

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov ve hükümeti, Türkiye'de çalışan Özbek vatandaşlarını ülkeye geri getirmek için ailelerine baskı yapıyor

Asya 11.12.2015, 15:25 11.12.2015, 15:25
Yurtdışındaki Özbekler zorla geri çağrılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da Kerimov rejiminin baskılarından kaçarak Türkiye’de gelen ve çalışan Özbek vatandaşlarının, ülkeye geri getirilmesi için istihbarat, polis ve mahalli idare yetkilileri seferber oldu.

Azadlık radyosunun haberine göre, Özbek polisi ve istihbarat yetkilileri, Türkiye’de bulunan Özbek vatandaşlarının tespit edilmesi için, onların yakınları ile mülakat yapmaya ve özel bilgilendirme belgesi imzalatmaya başladı.

Özbekistan’daki mahalle komiteleri tarafından elde edilen bilgilere göre Türkiye'de bulunanların aileleri ile yapılan bu görüşmelerin ülke genelinde devam etmekte olan terörle mücadele kampanyası çerçevesinde tedbir amaçlı olarak gerçekleştiriliyor.

İsmini açıklamadan Azadlık radyosuna konuşan Taşkent’teki mahalli yetkililerinden birisi, mahallesinde, şu an Türkiye’de bulunan 6 kişinin ailelerinin hükümet kontrolü altına alındığını söyledi.

Mahalli yetkili, "Biz bu 6 kişinin Türkiye’ye ne zaman gittiği ve hazırda nerede bulunduğu, ne iş yaptığı hakkında bütün bilgileri topladık. Esasında onlar hakkında önceden de bazı bilgilerimiz vardı. Ancak şimdi terörle mücadele önlemleri kapsamında onları ve ailelerini daha sıkı kontrol altına almak için ailelerinden tüm bilgileri aldık” dedi.

Bazı mahallelerde ise Özbek yetkililer Türkiye'de uzun süre kalanların ailelerinden, Türkiye'deki aile fertlerinin evlerine dönmesini talep ediyor.

Türkiye'de çalışan bir Özbek vatandaşı radyoya gönderdiği mektupta birçok kişinin bu baskılar altında Özbekistan'a dönmek zorunda kaldığını yazdı.

Mektupta, "Bu mektubu size Türkiye’den gönderiyorum. Özbekistan’daki yakınlarımızın dediklerine göre, evlerimize mahalle komutası başkanı ve polisler gelerek, bizim yurda dönmemiz için baskı yapıyorlarmış. Burada çalışan Surhanderya, Semerkant ve Jizzak ilinden gelen arkadaşlarda aynı şeyi söylüyorlar…”.

Özbekistan bağımsızlığından sonra dikte rejiminin dini, siyasi ve ekonomik baskılarından ve zulmünden kaçan yaklaşık 5 milyon Özbek, başta Rusya, Güney Kore ve Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine göç etmek mecburiyetinde kaldı.

Şu anda on binlerce Özbek vatandaşı bu nedenlerden dolayı Türkiye’de bulunuyor. İslam Kerimov rejimi, ülkeden ayrılan vatandaşlarını devamlı olarak takip etmekte, onların ailelerine baskı yapmakta ve bazılarına suikast dahi düzenliyor.

10 Aralık 2014 tarihinde Özbekistan’dan kaçarak İstanbul’a yerleşen Abdulla Buhari isimli Özbek imam Zeytinburnu’da silahlı saldırıda öldürülmüş ve bu suikastla ilgili bir Özbek vatandaşı tutuklanmıştı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov 5 Aralık'ta Anayasa günü töreni toplantısında yaptığı konuşmada Özbek polisinin bağımsızlıktan sonra yasa dışı çalıştığını itiraf etmişti.

Yorumlar (1)
Yunus 4 yıl önce
Alin alin hepsi gitsin bunlar yuzunden maaslarimiza zam alamiyoz defolup gitsinler
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?