banner39

Yüzbinlerce Pakistanlı daha mülteci oldu

En az 250 bin sivil, son dönemde Hayber'de yoğunlaşan çatışmalar yüzünden evlerini terketmek zorunda kaldı

Asya 05.04.2012, 10:05 05.04.2012, 10:46
Yüzbinlerce Pakistanlı daha mülteci oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 250 bin Pakistanlı'nın, Afgan sınırına yakın Hayber Bölgesi'nde son dönemde yoğunlaşan operasyonlar ve çatışmalar yüzünden evlerini terketmek zorunda kaldığı bildirildi. 

Pakistan'ın bu son mültecileri yiyecek, su ve ilaç sıkıntısı çekiyor.

İngiliz Save the Children yardım kuruluşu, Hayber'den kaçan yüzbinlerce insanın komşu Nowshera ve Peşaver'e aktığını kaydetti.

"250 bin kişi evlerini terketti, bunlardan 60 bini geçen hafta yerlerinden edildi ve bu insanlar temel ihtiyaçlarından yoksun" diyen kuruluşun sözcüsü Faris Kasim, ciddi bir insani kriz yaşandığını ve savaş devam ederse yarım milyondan fazla göç olmasını beklediklerini söyledi.

Uluslararası topluma destek çağrısı yapan Kasim, evlerini terketmek zorunda kalanların çoğunun akrabalarının ve tanıdıklarının yanında sığındıklarını, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olduklarını ifade etti. Kasim en büyük endişenin yeterli yiyecek ve temiz su bulunmaması olduğunu, kadınlar ve çocukların hastalıklara karşı savunmasız olduğunu söyledi.

Pakistan ordusu 2008 sonunda bölgede operasyonlara başlamış, 2009 yılında savaştan kaçan 2.3 milyon insan kamplara ve yakınlarının yanına sığınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü