banner39

26 milyar avroluk tasarruf paketi

İtalya hükümetinin sunduğu 26 milyar avroluk tasarruf paketi senatodan geçti

Avrupa Birliği 31.07.2012, 16:29 31.07.2012, 16:29
26 milyar avroluk tasarruf paketi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da Başbakan Mario Monti liderliğindeki teknokrat kabinenin hazırladığı 26 milyarlık tasarruf paketi Cumhuriyet Senatosu'ndan geçti.

Parlamentonun üst kanadı; 315 sandalyeli Cumhuriyet Senatosu'nda bugün yapılan oylamada, kamuoyunda ''Spending Review'' olarak bilinen toplamda 26 milyarlık tasarruf öngören paketi için, 40 ''ret'' oyuna karşılık, 217 ''kabul'' oyu çıktı. Oylamada 4 senatör de ''çekimser'' oy kullandı. Senato'dan ''olur'' alan paket, görüşülmek üzere parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne gönderildi. Tasarruf paketi, Temsilciler Meclisi'nden de onay aldıktan sonra yasalaşacak.

Teknokrat hükümetin hazırladığı ''Spending Review'', bu yıl içinde hayata geçirilmesi öngörülen yüzde 2'lik KDV artışının Temmuz 2013'e ertelenebilmesi için, 2012 yılında 4,5 milyar, 2013 yılında 10,5 milyar ve 2014'te de 11 milyar avro olmak üzere toplam 26 milyar avroluk tasarrufu öngörüyor.

Senato'dan geçen haliyle ''Spending Review'' kararnamesi, üst düzey bürokratların sayısında indirim yapılmasını, sağlık alanında birtakım kesintiler düzenlenmesini, resmi makam araçlarının kullanımının azaltılmasını, resmi kurumların harcamalarında yüzde 20 tasarruf yapılmasını, bazı yerel yönetimlerin birleştirilmesini ve bütçelerinde kesintiler yapılmasını içeriyor. Ayrıca, tasarruf yapılan 6 milyar avro, geçen Mayıs ayında arka arkaya depremlerin vurduğu Emilia-Romagna bölgesine aktarılacak.

Başbakan Monti, bugün bir radyoya verdiği demecinde, tasarruf paketinin daha önce krize karşı çıkardıkları büyük önlem paketlerinden olmadığını belirtti.

Bu arada, ''Spending Review''a itiraz eden sendikalar dün, 28 Eylül'de genel greve gideceklerini açıklamışlardı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü