banner39

AB asker sayısını artıracak

Avrupa Birliği, göçmenlerin önünü almak için 2020’ye kadar sınırlara daha fazla asker yığacağını açıkladı

Avrupa Birliği 12.09.2018, 16:26
AB asker sayısını artıracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, düzensiz göçle mücadele için AB ülkelerinin sınırlarına 2020'ye kadar ek 10 bin askeri görevlendirileceğini duyurdu. Juncker, Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada bunun Avrupa Birliği’nin (AB) militaristleştiği’ anlamına gelmediğini vurguladı.

AB üyesi ülkelerin göç konusunda kendi egemenliği ve başka ülkelerle dayanışma gerekliliği arasındaki dengeyi hâlâ tutturamadığını söyleyen Juncker, “Geçici çözümler yeterli değil, dayanışma içinde ve daha organize olmalıyız” diye konuştu.

Avrupa’da iç sınırlar olmasına karşı olduğunu belirten Juncker, “sınırların aynen kalması, AB için kabul edilemez bir geri adım olarak görülmeli” diye konuştu.

MACARİSTAN ‘AB’ İLKELERİNİ İHLALDEN CEZA ALDI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB sınırlarını koruduklarını açıklamıştı. Orban açıklamasında, "Bir topluluk, sınırlarını koruyanları cezalandırıyor. Her şeyi olduğu gibi açıkça söyleyelim. Macar halkı göçmenlere 'hayır' dediği için Macaristan'ı cezalandırmak istiyorsunuz." ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa Parlamentosu’nun Macaristan’a ceza vermesinin ardından gelen Juncker’in açıklamalarının zamanlaması dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?