banner39

AB: Bağımsız İskoçya'nın üyeliği zor

Sonbaharda Birleşik Krallık’tan bağımsızlık için referanduma gidecek İskoçya’nın AB üyeliği hedefi için Avrupa Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso “İmkansız olmasa da bu 27 üye ülkeden onay alınmasının aşırı derecede zor olacağını düşünüyorum” dedi.

Avrupa Birliği 17.02.2014, 11:53 17.02.2014, 11:53
AB: Bağımsız İskoçya'nın üyeliği zor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, İskoçya'nın bağımsızlığı seçmesi durumunda bu ülkenin Avrupa Birliği'ne üye olması hakkında konuştu.

Barroso, İskoçya'nın bağımsızlık referandumunda Büyük Britanya'dan ayrılması durumunda tam üyelik için yeniden başvurması gerekeceğini, tüm üye ülkelerin onayı gerekeceği için İskoçya'nın üyeliğinin 'neredeyse imkansız' olduğunu vurguladı.

İngiliz basını, İskoç bağımsızlık yanlılarının bağımsız İskoçya'nın Avrupa Birliği üyeliğinin en çok 18 ay süreceğini tahmin ettiğini aktarıyor. Ancak Barroso, özellikle bir üye ülkeden ayrılmış bir ülkenin birliğe üyeliğinin zor olduğu görüşünde.

Barroso, "Örneğin, İspanya'nın Kosova'nın bağımsızlığının tanınmasına bile karşı çıktığını gördük. Bir üye ülkemizin içinden çıkan bir başka ülkenin tüm diğerlerinin onayını alması imkansız değilse bile çok zor" dedi.

İskoçya Başbakan Yardımcısı Nicola Sturgeon ise Barroso'nun sözlerine şiddetle karşı çıkarak, "Kosova'yla yapılan benzetme komik. İskoçya zaten Avrupa Birliği'nde ve 40 yıldır da üye. Barroso'nun haklı bir şekilde söylediği gibi bağımsız İskoçya'nın AB üyeliği İskoç halkının ve diğer üye ülkelerin demokratik isteklerine bağlı, Avrupa Komisyonuna değil. ŞU ana dek hiçbir ülke İskoçya'nın süren üyeliğini veto edeceğini söylemedi" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?