banner39

AB balıkçılık reformu yapıyor

AB, yeni bir reformla aşırı balık avını 4 yıl içinde sona erdirmek istiyor

Avrupa Birliği 14.07.2011, 12:37 14.07.2011, 12:41
AB balıkçılık reformu yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği, geniş bir düzenlemeyle aşırı balık avına 4 yıl içinde son vermek istiyor. Balıkçılık Komiseri Maria Damanaki, Avrupa’daki tüm balık kaynaklarını sağlıklı bir hale dönüştürmek için reform yapılması gerektiğini söyledi.

2015 yılına kadar yeni düzenlemeyle balık kaynaklarının uzun sürede tükenmemesi için sınırlı avlama getirilecek ve tüketicilerin ürünün kalitesi ve dayanıklılığı konusunda daha iyi bilgi edinmesi sağlanacak.

Şimdiye kadar AB’nin uyguladığı balıkçılık politikasının başarısız kaldığını belirten Damanaki, mevcut kuralların aşırı balık avını önleyemediğini ileri sürdü. Damanaki, AB üyesi devletlerin en fazla avlanabilecek balık miktarını belirlediklerini, bu kotaların uzmanların uygun gördüğü limitin çok üstünde olduğunu kaydetti. AB Balıkçılık komiseri, üye ülkeler arasında, yıllık kota belirlemesi yerine, bilimsel kriterlere uygun olarak hazırlanmış uzun vadeli bir planın geçerli olmasını teklif etti.

Damanaki, AB’ye üye olmayan ülkelerle de balıkçılık konusunda antlaşmalar yapılarak balık kaynaklarının korunması için önlemler alınmasını istiyor. Damanaki, üye olmayan ülkelerle yapılan antlaşmalarda bu ülke insanların geçimlerinin tehlikeye girmemesi gerektiğini vurguladı. Balıkçılara zarar vermemek için de yapılan reform geniş çaplı yardımlarla desteklenecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?