AB, Balkanlara yeniden vize koyuyor

Avrupa Birliği, vize muafiyetinden yararlanan Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk ve Bosna Hersek'e yeniden vize uygulamaya hazırlanıyor

AB, Balkanlara yeniden vize koyuyor

Batı Balkan ülkelerine sağlanan vize serbestliği uygulamasının kaldırılmasına yönelik teklif, Avrupa Parlamentosu'nda yarın oylanacak.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Vize Serbestliğinden Sorumlu Raportörü Tanya Fayon, Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarının, önceki yıllarda AB üyesi ülkelere çok sayıda sığınma başvurusu yapmasının bazı AB üyesi ülkeleri rahatsız ettiğini söyledi.

Almanya, İsveç, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg'un bu sorunun önüne geçilmesi için Batı Balkan ülkelerine vize uygulanması talebinde bulunduğunu anımsatan Fayon, "Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarına yeniden vize uygulanması hususunda, AB'deki atmosfer olumlu değil'' dedi.

Balkan ülkelerine yönelik vize serbestliği uygulamasına son verilmesi yönündeki teklifin, AP'nin yarınki oturumunda oylamaya sunulacağına dikkati çeken Fayon, "Bu konuda, ilk önce hangi ülkeye yeniden vize uygulanacağını söylemek zor. Umuyorum ki söz konusu teklif hiçbir zaman uygulanmaz" şeklinde konuştu.

AB raportörü Fayon, "Yarınki oylamanın sonuçlarının Batı Balkan ülkelerinin lehine olacağı konusunda iyimser değilim. Bu konuda elimden geldiğince çabaladım. Tam bir hayalkırıklığı içerisindeyim. Çünkü bazı ülkeler, bu teklifin kabul edilmesi için diğer üye ülkelere büyük baskı uyguluyor."

Avrupa Parlamentosu'ndaki muhafazakar partiler, Batı Balkan ülkelerine yönelik vize serbestliği uygulamasının iptalini savunurken, teklife, parlamentodaki sosyal demokratlar, liberaller ve Yeşiller karşı çıkıyor.

AB, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya'ya 2009, Bosna Hersek'le Arnavutluk'a 2010 yılında vize muafiyeti tanımıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 12:33
banner53
YORUM EKLE

banner39