banner39

AB, Balkanların tümünü istiyor

AB Komisyon Başkanı Barroso, uzun vadede tüm Balkan ülkelerini ve Türkiye'yi Avrupa Birliğine dahil etmek istediklerini söyledi.

Avrupa Birliği 23.10.2013, 11:25 23.10.2013, 11:25
AB, Balkanların tümünü istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 'Bild' gazetesine konuşan AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, istenilen kritirleri yerine getiren Balkan ülkelerinin tamamının uzun vadede AB üyeliğine alınacağını bildirdi.

Balkan ülkelerinin daha kısa bir süre önce birbirlerine karşı savaştıklarının unutulmaması gerektiğini hatırlatan Barroso, bu ülkelerin AB'ye girerek bölgelerinde insanları tatmin etmek için bir perspektif sahibi olabileceklerini savundu. Barroso, Pazartesi günü Berlin'de Alman Başbakan Angela Merkel'le görüşmüştü. Görüşmenin ayrıntıları açıklanmadı.

'AB KAPILARI TÜRKİYE'YE DE AÇILMALI'

Avrupa Birliği kapılarının Türkiye için de açılması gerektiğini belirten Barroso, 'ekonomik ve jeopolitik olarak böyle büyük bir ülke'nin devam eden reform sürecinin AB'nin menfaatlerine uygun olduğunu söyledi. Ancak Barroso, Türkiye'nin AB tarafından taleb edilen tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiğini ve tüm AB üye ülkelerinin de alınmasına evet demesi gerektiğini vurguladı. Bunun da biraz zaman alacağını belirtti.

AB'de çok fazla bürokrasi olduğu yönündeki eleştirilere cevap veren Barroso, bu kritiklerin adil olmadığını, kuralların üye ülkelerin talebleri doğrultusunda çıkarıldığını ve bu ülkelerle AB Parlamentosu tarafından onaylanarak uygulandığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?