banner15

AB Belarus'a yaptırımları askıya aldı

Belarus'un siyasi tutukluları serbest bırakması üzerine AB bu ülkeye uyguladığı yaptırımları dört aylığına askıya aldı

AB Belarus'a yaptırımları askıya aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko dahil 170 kişi hakkındaki seyahat yasağı ve varlık dondurma kararlarını 4 aylığına askıya aldı. Karara gerekçe olarak, Belarus'un tüm siyasi tutukluları serbest bırakması gösterildi. 

AB Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, ''AB-Belarus ilişkilerini geliştirme" bağlamında, bu ülkeye uygulanan yaptırımlara ilişkin yeni kararlar alındığı belirtildi. Açıklamada, aralarında Devlet Başkanı Lukaşenko dahil 170 kişi hakkında seyahat yasağı ve varlık dondurma ile 3 şirket hakkındaki varlık dondurma kararlarının 4 aylığına askıya alındığı bildirildi.

Bu adıma gerekçe olarak da tüm siyasi tutukluluların 22 Ağustos'ta serbest bırakılmasının gösterildiği açıklamada, ''Siyasi tutukluların serbest bırakılması, AB'nin uzun süredir atılmasını istediği bir adımdı. AB, Belarus'taki demokrasi ve insan haklarının durumunu yakından izlemeyi sürdürecek'' ifadesine yer verildi.

Kararın, ''AB-Belarus ilişkilerini geliştirmeyi sağlayacak daha başka olumlu gelişmeler için cesaret verici'' olduğu belirtilen açıklamada, muhalif isimlerin ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan dört kişi hakkındaki yaptırım kararları ile silah ambargosunun ise devam edeceği vurgulandı.

Karar, 31 Ekim'de yürürlüğe girecek ve 29 Şubat 2016'a kadar geçerli olacak.

AB'nin bu kararı, Rusya ile yakın ilişkileri olan Belarus'u, Moskova'nın etkisinden uzaklaştırma çabalarının bir parçası olarak görülüyor. 21 yıldır iktidarda olan Lukaşenko, 12 Ekim'de yapılan seçimde 5. kez Devlet Başkanlığı görevine seçilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 08:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35