AB bütçesi nihayet kararlaştırıldı

AB'de aylardan beri devam eden bütçe tartışması sona erdi ve gelecek yılın bütçesi belirlendi.

AB bütçesi nihayet kararlaştırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uzun bir sürden beri devam eden AB bütçe görüşmeleri, 28 üye ülke hükümet temsilcilerinin ve AB Parlamento temsilcilerinin katıldığı 16 saatlik son görüşme ile neticelendi. Uzlaşmaya varılan son turda AB'nin önümüzdeki yıl bütçesi toplam 135,5 milyar Avro olarak belirlendi.

AB Konseyi dönem başkanlığını yapan Letonya'nın Maliye Bakanlık Müsteşarı Algimantas Rimkunas, bütçede ağırlıklı olarak harcamaların ekonomik büyüme, iş imkanlarının sağlanması ve yenilikler konusuna ayrıldığını söyledi.

Üzerinde çok tartışılan 2013 yılı ek bütçesi olarak 400 milyon Avro afet yardımı bütçesi de karara bağlandı. Bu para ile Haziran ayında Avrupa'da meydana gelen sel felaketinden zarar görenlere yardım yapılacak. Almanya'nın 360 milyon Avro alması bekleniyor. Konseyle Parlamento arasında yapılan uzlaşmada, afet yardımı olarak bu yılki bütçeten kalanlardan 250 milyon Avro ödenmesi öngörüldü.

150 milyon Avro da önümüzdeki yılın bütçesinden alınarak sel felaketinden zarar görenlere yardım olarak verilecek. Yine bu yılın bütçesinden artan 200 milyon Avro da bilimsel araştırmalar için harcanacak.

2014 yılı bütçesinin belirlenmesinden sonra, 2020 yılına kadar geçerli olacak yaklaşık bir trilyon Avroluk bir bütçenin de kararlaştırılması bekleniyor. AB Bütçe Komiseri Janusz Lewandowski, bir yıldan fazla geçerli olacak bütçenin kabul edileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

AB bütçesi önümüzdeki yıl için bu yıldan daha az olarak belirlendi. 2013'te AB tarafından 144,3 milyar Avroluk harcamaya izin verilmişti. Bütçedeki açığın kapatılması için üye ülkelerin toplam 11,2 milyar Avro ödemesi gerekiyordu. 28 üye ülkeden dördü, Danimarka, İngiltere, Hollanda ve İsveç, daha sıkı tasarruf yapılması gerektiğini öne sürerek yeni yılın bütçesine red oyu verdiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 11:32
banner53
YORUM EKLE

banner39