banner39

banner35

AB'den orta ve düşük gelirli ülkelere 300 milyon dozu aşkın aşı hibesi

AB'nin paylaştığı aşılar hakkında açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, şimdiye kadar ihtiyacı olan ülkelere 300 milyon dozu aşkın aşı hibe ettiklerini söyledi.

Avrupa Birliği 06.12.2021, 19:22
AB'den orta ve düşük gelirli ülkelere 300 milyon dozu aşkın aşı hibesi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin paylaştığı aşılar hakkında açıklama yaptı.

Dünya genelinde Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 300 milyon dozdan fazla aşı paylaştıklarını belirten von der Leyen, bu aşıların orta ve düşük gelirli ülkelere gönderildiğini söyledi.

Von der Leyen, AB ülkelerinin ikili hibeler yoluyla da Batı Balkan ülkeleri gibi bazı komşu ülkelere 45 milyon doz bağışta bulunduğunu kaydetti.

Şimdiye kadar dünya nüfusunun yüzde 44'ünün aşılandığını aktaran Von der Leyen, "Aşılamalar için gerekli dozların büyük bölümü ya Avrupa'dan ihraç edildi ya da Avrupa ülkelerince paylaşıldı. Daha fazlasını da yapacağız." dedi.

Von der Leyen, Afrika ülkelerinde aşılamaların hızlanması için çabalarını artıracaklarını belirterek, "Hedefimiz dünya nüfusunun yüzde 70'inin gelecek yılın ortasına kadar aşılanmış olması." ifadesini kullandı.

AB, en büyük aşı ve ilaç üreticileri arasında yer alıyor. AB'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), şu ana kadar AB ülkelerinde BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına izin veriyor.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?