banner15

AB Dışişleri bakanları Polonya'da

Polonya'da 2 - 3 Eylül'de AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı düzenlenecek

AB Dışişleri bakanları Polonya'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Dönem Başkanı Polonya tarafından 2-3 Eylül 2011 tarihlerinde Polonya'nın Sopot şehrinde "Gymnich" tipi AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı düzenlenecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Almanya'daki Gymnich Şatosu'nun adıyla anılan söz konusu toplantılar, her AB Dönem Başkanlığı tarafından altı aylık görev süresi içinde bir kez düzenleniyor.

AB'ye ve geleceğine ilişkin konuların ve AB'yi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı "Gymnich" toplantılarının ikinci gününe mutaden aday ülkelerin Dışişleri Bakanları da katılıyor. "Gymnich" toplantısının 3 Eylül 2011 günü düzenlenecek oturumunda üye ve aday ülkelerin Dışişleri Bakanlarının bir araya gelerek AB'nin Güney ve Doğu Komşularına yönelik inisiyatiflerini ele almaları öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 3 Eylül günü düzenlenecek Gymnich toplantısına katılarak, bu bölgelerde son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin Türkiye'nin yaklaşımını ve girişimlerini AB'li ortaklarıyla paylaşacak. Bakan Davutoğlu, toplantı çerçevesinde ayrıca AB ülkelerinden mevkidaşlarıyla ikili temaslar gerçekleştirecek.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"AB ile katılım müzakereleri yürütmekte olan müstakbel bir üye ülke olarak Türkiye ile AB arasındaki diyalog ve istişarelerin daha da güçlenmesi, ülkemizin sürdürmekte olduğu çok boyutlu ve aktif dış politika çerçevesinde AB'nin dış ve güvenlik politikasına da katkı sağlayabilecektir. Ülkemizle Birlik arasında bu alanda işbirliğinin daha da geliştirilmesinin uluslararası barış ve istikrara katkıda bulunacağına inanılmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 10:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35