banner39

AB Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne Belarus katılmıyor

AB'nin Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Ermenistan ve Gürcistan'ın katılacağı, Belarus'un ise zirvede yer almayacağı bildirildi.

Avrupa Birliği 12.05.2015, 21:58 12.05.2015, 21:58
AB Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne Belarus katılmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB dönem başkanı Letonya’nın Başbakanı Laimdota Straujuma, ülkesinin başkenti Riga'da 21-22 Mayıs'ta düzenlenecek zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkirsyan ve Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili'nin katılacağını duyurdu.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun "zirveye büyük ihtimalle katılmayacağını" söyleyen Straujuma, "Belarus’u etkinlikte kimin temsil edeceği yönünde net bilgimiz yok" ifadesini kullandı.

Lukaşenko, daha önce Doğu Ortaklığı'nın siyasi değil, daha çok ekonomik işbirliği formatında olması gerektiğini söylemişti.

Riga’da yapılacak AB Doğu Ortaklığı Zirvesi’ne bazı Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da katılacak. Letonya’daki zirvede AB ve ortak ülkeler arasında çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesi yönünde görüşmelerin yapılması bekleniyor.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?