AB ile Google arasında veri silme pazarlığı

AB, arama motoru Google'ın veri silme uygulamasının dünyanın her yerindeki uzantılar için uygulanmasını istiyor

AB ile Google arasında veri silme pazarlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği ile arama motoru Google arasındaki veri silme pazarlığı sürüyor. AB, 'unutulma hakkı' olarak adlandırılan uygulamanın, sadece AB ülkelerine ait uzantıları değil .com uzantılarını kapsamasını istiyor.

Google, veri sahibinin talebi üzerine internette kendisiyle alakalı verilere ulaşımı engelliyor. Ancak bu engelleme tüm dünya çapında değil, verinin yüklendiği ülkenin Google uzantısında engelleniyor. Mesela, Google AB ülkelerinden gelen talep üzerine, .co.uk, .fr, .de gibi uzantılar üzerinden ilgili içeriğe erişimi kaldırıyor. Ancak içeriğe dünya genelinde kullanılan google.com uzantısından erişilebiliyor. AB ise erişimi kaldırma uygulamasının dünya geneli için uygulanmasını talep ediyor.

AB bugün konuyla ilgili kısa bir kurallar rehberi yayınladı. Detaylarınsa önümüzdeki haftalarda açıklanacağı belirtiliyor.  Google'ın 'unutulma hakkı' uygulaması çerçevesinde, kişinin talep etmesi üzerine ilgili veri arama sonuçlarından çıkarılıyor. Ancak Google hiçbir veriyi silmiyor. Sadece veriye giden uzantıyı pasif hale getiriyor. 

Google şimdiye kadar bu konuyla ilgili 600 bin web sitesini kapsayan 175 bin veri silme talebi aldı. Bu taleplerin yüzde 40'ına olumlu cevap verilirken yüzde 60'ı için herhangi bir veri silme uygulanmadı.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 22:46
banner53
YORUM EKLE

banner39