banner39

AB ile üç yıl aradan sonra ilk fasıl açılıyor

Avrupa Birliği, 3 yıl sonra ilk faslı müzakereye açma kararı aldı. Toplantı 5 Kasım'da yapılacak

Avrupa Birliği 22.10.2013, 11:40 22.10.2013, 12:23
AB ile üç yıl aradan sonra ilk fasıl açılıyor

Avrupa Birliği (AB) Türkiye ile katılım müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra bir fasıl açılmasına karar verdi. AB'den 22 numaralı başlığın açılmasına onay çıktı. Lüksemburg'da toplan AB Genel İşler Konseyi'nde Türkiye'yle müzakerelerde "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlığının açılmasına onay verildi. Başlığın açılması için düzenlenmesi gereken görüşme tarihi ise 5 Kasım olarak belirlendi.

BAĞIŞ VE YILMAZ TEMSİL EDECEK

Avrupa Birliği dönem başkanı Litvanya, 5 Kasım'da Türkiye'yi bölgesel politikalarla ilgili başlığı müzakereye açmaya davet edecek. Toplantıda Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın yanısıra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da katılması bekleniyor.

16 Ekim'de yayımlanan Avrupa Komisyonu'nun Türkiye İlerleme Raporu'nda "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlığının müzakereye açılması tavsiye edilmişti.

STEFAN FÜLE: '23 ve 24 FASIL DA AÇILSIN'

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, AB devletlerini Türkiye ile üyelik sürecini hızlandırmaya çağırmıştı. Füle, 22 başlığın yanısıra 23 ve 24 numaralı başlıkların da açılmasını tavsiye etmişti.

SÜRECEK

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?