banner39

AB, İran ve Suriye için yine harekete geçti

Avrupa Birliği, Suriye ve İran ekonomisine ağır darbe vuracak yeni yaptırımlara hazırlanıyor

Avrupa Birliği 23.02.2012, 17:13 23.02.2012, 17:15
AB, İran ve Suriye için yine harekete geçti

Avrupa Birliği (AB), Suriye ve İran'ın finans kaynaklarına ağır darbe vuracak yeni yaptırımlara hazırlanıyor.

AB dışişleri bakanlarının gelecek hafta başında Suriye merkez bankasının aktiflerini kısmen dondurması, AB ve Suriye arasında altın ve değerli madenlerin ticaretini durdurması ve bu ülkeye hava kargosunu yasaklaması bekleniyor.

Hazırlıkları süren yaptırımlarla ilgili bilgi veren AB kaynakları, Suriye'de uygulanan halka şiddet politikasında sorumluluğu bulunan üst düzey yetkililere yönelik seyahat yasağı ve mal varlıklarını dondurma yaptırımlarının da aralarında bakanların da bulunduğu yeni isimleri kapsayacak şekilde genişletileceğini bildirdi.

Kaynaklar, üye ülkeler arasında görüş birliği sağlanamaması nedeniyle Suriye'nin en önemli ihraç kalemlerinden fosfat ihracatının yaptırımlardan etkilenmeyeceğini belirtti.

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad ve yakınları dahil 100'e yakın isme yaptırım uygulayan AB, Eylül ayında bu ülkeden petrol ithalatını da durdurmuştu.

AB'nin nükleer programında işbirliğine yanaşmayan İran'a yönelik en ağır yaptırımı ise uluslararası bankacılık işlemlerine aracılık eden Belçika merkezli kilit kuruluş SWIFT'in İranlı bankalara hizmet vermeyi durdurması olacak.

10 bine yakın banka ve finans kuruluşunun bağlı olduğu SWIFT'ten geçen hafta yapılan açıklamada, AB'nin üzerinde çalıştığı yeni yaptırımların yürürlüğe girmesi halinde kara listeye alınan İranlı banka ve finans kuruluşlarına hizmet verilmeyeceği bildirilmişti.

Uzun adı Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Toplumu olan SWIFT, İran bankalarına hizmet vermeyi durdurursa Tahran yönetiminin Batı'nın ambargosu nedeniyle Asya ülkelerine yönlendirdiği petrol ihracatının daha da zorlaşacağı ve beraberinde petrol fiyatlarının da yükseleceği tahmin ediliyor.

1973 yılında ABD ve Avrupa merkez bankalarının öncülüğünde kurulan SWIFT'ten halihazırda 40'ın üzerinde İranlı banka ve finans kuruluşu hizmet alıyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?