banner39

AB İran'a bazı yaptırımları kaldırıyor

Avrupa Yüksek Mahkemesi, İran'a uygulanan yaptırımların bir kısmını iptal etti, karar henüz kesinleşmedi

Avrupa Birliği 07.09.2013, 12:23 07.09.2013, 13:50
AB İran'a bazı yaptırımları kaldırıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Yüksek Mahkemesi, AB'nin İran'ı nükleer çalışmalarından vazgeçirmek için bazı şirketlerin ve bir kişinin servetlerini dondurmasını, delil yetersizliğinden dolayı haksız buldu. AYM yargıçlarına göre AB Konseyi, Post Bank İran, Iran Insurance Company, Good Luck Shipping ve Export Development Bank of Iran isimli şirketlerin nükleer çalışmalara destek olduklarına dair yeterli delil bulamadı. Yargıçlar başka bazı şirketler için de ortaya konulan delillerin yanlış olduğu kanaatına vardılar.

Mahkeme kararında Bank Melli Iran ve Avrupa-İran Ticaret Bankası'nın paralarının dondurulmasını ise doğru bir karar olarak onayladı. Avrupa Yüksek Mahkemesinin iptal kararları iki aylık bir süreden sonra geçerli olacak. Kararlara karşı AB'nin itiraz hakkı bulunuyor.

Mart ayında AB Konseyi, İran'a yaptırımları tekrar sertleştirerek nükleer programa yardım ettikleri düşünülen kişi ve şirketlerin AB banka hesaplarındaki paraları dondurulmuştu. Ancak şimdiye kadar bu yaptırımların hiçbiri İran'ı nükleer programından vazgeçirmek için yeterli olamadı.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?