AB kendi başsavcılığını kurmak istiyor

AB Komisyonu bütçesindeki yolsuzluklara karşı mücadele için kendi başsavcılığını kurmak istiyor.

Avrupa Birliği 16.07.2013, 12:11 16.07.2013, 12:11
AB kendi başsavcılığını kurmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB bütçesine karşı dolandırıcılığın engellenmesi için AB bünyesinde bir başsavcılık kurulması planlanıyor. Komisyon tarafından hazırlanan kanun tasarısının yarın açıklanacağı bildirildi. Alman 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' isimli gazetede bir nüshası bulunan kanun teklifine göre AB başsavcılığı merkezi bir rol üstlenmeden, ulusal başsavcılıkların mali konulardaki çalışmalarını takib ve koordine görevi yapacak.

Mali suçlarla mücadelede AB Başsavcılığı ile büyük başarılar hedefleyen AB, böylece mali gelirlerini artırmayı planlıyor. Komisyon tarafından verilen bilgilere göre, mali dolandırıcılık nedeniyle geçen yıl AB mali gelirinde yaklaşık yarım milyar Avro bir kayıp görüldü. Birçok dolandırıcılık olayının da ortaya çıkarılamadığı varsayılırsa bu rakamın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan tasarıya göre Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu 8 yıl görev yapmak üzere bir başsavcı seçecek. Bu başsavcının 4 temsilcisi ve her üye ülke tarafından belirlenen delege savcıları bulunacak. Başsavcılık tarafından açılacak davalar ve mahkemeler ulusal adli kurumlarda görülecek. Komisyon tasarısı, Alman Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ve Fransız Adalet Bakanı Christiane Taubira tarafından ortak hazırlanan teklifler ışığında hazırlandı. AB Adalet Komiseri Viviane Reding, Başsavcılık kanununun kısa zamanda gözden geçirilerek 1 Ocak 2015'ten itibaren yürürlüğe girmesini dilediğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?