banner39

AB Komisyonu'na göre 1915 olayları 'trajedi'

AB Komisyonu, 1915 olaylarına Avrupa Parlamentosu'ndan farklı bakıyor

Avrupa Birliği 16.04.2015, 18:37 17.04.2015, 08:10
AB Komisyonu'na göre 1915 olayları 'trajedi'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen kararına rağmen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu yaşananları "trajedi" olarak nitelendirmeye devam etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin sözcüsü Maja Kocijancic, AB Komisyonu'nun günlük mutat basın toplantısında, AP kararını değerlendirirken 1915 olaylarını "trajedi" olarak adlandırmayı sürdürdü.

Kocijancic, "Türkiye ve Ermenistan arasında normalleşme ihtiyacını vurguluyoruz. Barışma, ilave adımlar atma ve (geçmişi) tartışma ihtiyacını vurguluyoruz" dedi.

AP genel kurulunda dün oy çokluğuyla kabul edilen kararda 1915 olaylarının "soykırım" olduğu iddia edilerek Türkiye'ye aynı görüşü benimsemesi çağrısı yapılmıştı.

Kararın görüşülmesi sırasında kurumunu temsilen söz alan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, bazı parlamenterlerin ısrarına rağmen "soykırım" ifadesini kullanmayı reddetmiş ve 1915 olaylarını "trajedi" olarak nitelendirmişti.

Georgieva, bu konuda AB üyeleri arasında farklı görüşlerin bulunduğuna dikkat çekmiş ve Komisyon'un Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesini desteklemeyi sürdüreceğini vurgulamıştı.

Georgieva, AP genel kurulundaki konuşmasında, "Türkiye'de son 10 yıldır yaşanan tartışmayı memnuniyetle not ediyoruz. Böyle bir açılımın AB'den iyi hesaplanmış mesajlar yoluyla dahil tasdik, teşvik ve muhafaza edilmesi önemli. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yayınladığı mesaj memnuniyetle karşıladığımız bir adımdı ve Komisyon tam barışma yolunu açacak ilave anlamlı adımları teşvik ediyor" demişti.

AP'deki oturumda üye ülkeleri temsilen söz alan AB Dönem Başkanı Letonya'nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Zanda Kalnina-Lukasevic de Georgieva gibi 1915 olaylarını "trajedi" olarak nitelendirmişti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan AP kararına ilişkin yapılan açıklamada "Tarihi ve hukuku katleden bu metni kabul edenleri ciddiye almıyoruz. AB vatandaşlarının 2014’teki seçimlere yüzde 42 katılımı, bu Parlamento’nun AB siyasi kültüründeki yerini zaten göstermektedir. Her bakımdan eşine az rastlanır tutarsızlıktaki bu metni, anılan kuruma, ileride hatırlamak istemeyeceği belgeler arasında yerini almak üzere aynen iade ediyoruz" ifadesi kullanılmıştı.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?