banner39

AB maliye bakanları, Lüksemburg'da toplandı

AB maliye bakanları, Yunanistan'ın durumunu, Avrupa'yı saran kriz endişelerini ve kurtarma fonları düzenlemeleri için Lüksemburg'da toplandı.

Avrupa Birliği 03.10.2011, 21:42 03.10.2011, 21:50
AB maliye bakanları, Lüksemburg'da toplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin maliye bakanları, Yunanistan'ın durumunu, Avrupa'yı saran kriz endişelerini ve kurtarma fonlarında yapılan düzenlemeleri tartışmak için Lüksemburg'da toplandı.

Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Euro bölgesi Ekonomi ve Finans Bakanları ve AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn'in katıldığı olağan Eurogroup toplantısı, Lüksemburg'da başladı.

Toplantıya gelişleri esnasında açıklamalarda bulunan bakanlardan AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn, "Troyka ekibimiz Atina'da. Biz burada konuşurken, misyon tüm önlemlerin etkisini değerlendirmek amacıyla, aktif bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Yunanistan da hükümet bu yıl ve gelecek yıl için geçerli önlemler ile mali hedefi tutturamayacağını belirtiyor. Ben öncelikle işimizi doğru yapmak istiyorum. Yunanistan bu yıl hedefleri kaçırmış gibi görünüyor. Gelecek yıl mali hedeflere ulaşılması için somut önlemlerin alınması adına her yola başvurulmalı. Bu önlemlerin değerlendirilmesi esastır, ve rakamlar gözden geçirilerek, bakanlara sonuçları sunulacak" dedi.

Yunanistan Başbakan yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, " 2009 yılında faiz dışı fazla 24 milyarlarca Euro idi, bu yıl faiz dışı fazla 2,3 milyar Euro. Ve bir yıl içinde, faiz dışı fazlayı 3,2 milyar Euro olarak sunmaya hazırız. Yunanistan yapısal zorlukları olan bir ülke ancak, Yunanistan, Euro bölgesinin günah keçisi değildir. Yunanistan gururlu bir ülke" dedi.

Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden ise " Euro bölgesinde istikrara kavuşmak için gerekli tedbirler ve tüm önlemler alınacak. Gerçekten inandığım bir şeydir bu. Uygulanması gereken önemli ve iddialı bir program daha var ve bu programın uygulanası gerekmektedir. Bazı olası değişiklikler ve uyarlamalar gerekmektedir, ancak bir bütün olarak Avrupa ve Euro'nun gelecekte güvenilir bir yer ve güvenilir bir para birimi olamaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz" dedi.

Öte yandan, bakanlar düzeyindeki toplantının ardından Eurogroup başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn'in ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

 


 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?