banner39

AB sağlıkta da sınırları kaldırıyor

Brüksel sağlık sistemindeki sınırları kaldırıyor, Avrupalılar istedikleri AB ülkesinde muayene ve tedavi olabilecekler

Avrupa Birliği 22.01.2011, 14:25 22.01.2011, 14:25
AB sağlıkta da sınırları kaldırıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB, üye ülkelerin tamamının onay verdiği yeni bir düzenlemeyle sağlık sistemindeki sınırları kaldırıyor. AB vatandaşı hastalar artık sadece acil servise gitmek zorunda kaldıkları durumlarda değil, istedikleri zamanda istedikleri AB üyesi ülkede tedavi olabilecek ve tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

AB Parlamentosu Hristiyan Demokrat üyesi Peter Liese, artık kitlesel sağlık turizminin ortadan kalkacağını söyledi. Liese, yeni uygulamayla bazı tedaviler için hastaların uzun süre beklemek zorunda kalmayacağını, çocukları yurtdışında yaşayan aileler ve sınır bölgelerinde yaşayanlar için birçok faydaların sağlanacağını belirtti.

Bu yıl sonunda veya 2013 yılı başında uygulanmaya başlayacak yeni düzenleme ile sigortalar yurtdışındaki tedavi masraflarını karşılamak zorunda olacak. Her sigorta yapılan tedavinin kendi ülkesindeki karşılığı ne kadarsa o kadar ödeyecek. Ancak bazı tedavilerde önceden sigortaya yapılacak müracaat sonucu istisnalar yapılabilecek.

AB sağlık uzmanı liberal üyesi Holger Kramer, sağlık sigortalarının kalite konusunda bazı itirazlarının olabileceğine ve hasta talebinin sigorta ile bürokrasi savaşına dönüşebileceğine dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?