AB, savunma alanında yeni ortak projeler planlıyor

AB Savunma Bakanlarından bir grup, havada yakıt ikmali yapan uçaklar ve insansız hava araçlarının geliştirilmesi konusunda uzlaştı.

AB, savunma alanında yeni ortak projeler planlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birçok AB üyesi ülkenin Savunma Bakanları, Brüksel'de yaptıkları toplantıda ortak yakıt ikmal uçakları temini ve dronelerin geliştirilmesi yönünde karar aldılar. Avrupa ülkeleri 9 üreticiden alınan toplam 42 yakıt ikmal uçağına sahip bulunuyor. ABD'nin ise 550'den fazla yakıt ikmal uçağı var.

AB Savunma Ajansı EDA Genel Müdürü Peter Round, Belçika, Fransa, Yunanistan, İspanya, Macaristan, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz ve AB üyesi olmayan Norveç'in, kararlaştırılan miktarda yakıt ikmal uçağını birlikte almak istediklerini söyledi.

Danimarka dışında tüm AB üyesi ülkelerin bağlı olduğu EDA tarafından bildirildiğine göre 2014 yılı ortasında hangi tip yakıt ikmal uçağı alınacağına karar verilecek. Bu ülkelerden Fransa, Almanya, Yunanistan, İspanya, İtalya, Hollanda ve Polonya'dan oluşan diğer bir grubun ise insansız hava araçlarını geliştirmek istedikleri belirtildi.

Bu grup, dronelere verilen sivil hava sahasındaki uçuş izinleri için de ortak bir yönetmeliğin belirlenmesini istiyor. Ayrıca hükümetlerin uydu iletişiminde ve siber saldırılara karşı ortak mücadele projelerinin ilerletilmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 17:11
banner53
YORUM EKLE

banner39