banner39

AB: Suriye'deki seçimler gayrimeşru

AB, Suriye’de Esad’ın devlet başkanlığı seçimlerini gayrimeşru olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği 04.06.2014, 20:04 04.06.2014, 23:08
AB: Suriye'deki seçimler gayrimeşru

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Suriye’de devlet başkanını belirlemek için düzenlenen seçimlerin “bu korkunç soruna” çözüm bulma amaçlı siyasi çabalara zarar verdiğini belirterek, “AB, bu seçimleri gayrimeşru addetmektedir” ifadesini kullandı.

Ashton, yaptığı yazılı açıklamada, kusurlu seçim yasasının muhalefetin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Suriyelilerin oy kullanmalarına, sürgün edilen muhalefet liderlerinin aday olmasına ve alternatif kampanya bilgi kaynaklarına erişime engel olduğunu kaydederek, “3 Haziran’daki seçim gerçekten demokratik olarak görülemez” ifadelerine yer verdi.

Suriye rejiminin, Cenevre Bildirisi’ni siyasi geçiş süreci için temel almayı reddederek, 150 binden fazla kişinin ölümüne, 6,5 milyon kişinin yerlerinden edilmesine ve 2,5 milyon kişinin mülteci konumuna düşmesine neden olan askeri operasyonlara devam ettiğinin altını çizen Ashton, Suriye’de düzenlenecek tüm seçimlerin uluslararası toplumun üzerinde anlaştığı gerçek bir siyasi süreç çerçevesinde yapılması gerektiğini bildirdi.

AB, Suriye rejimine, “Suriye halkının isteğini gerçekten ifade etmesine olanak sağlayacak şartların oluşmasını sağlayacak gerçek siyasi müzakerelere yeniden angaje olması” çağrısı yaptı.

 

Yorumlar (1)
islam 8 yıl önce
suriye seçimi gayri meşru.peki firavun mısırda meşru cumhurbaşkanı muhammed mursiyi devirip ceza evine atması meşrumudur?ve komedi seçimi alel acele tebrik kuyruğuna giren gayri meşru olan batıyı ne yapmalı.dahası sizi ne yapmalı.
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?