banner15

AB, Ukrayna yerine Arnavutluk'a adaylık statüsü verdi

AB, Arnavutluk'a adaylık statüsü verme kararı aldı. ekonomik ve sosyal yapı olarak AB'ye üyelik için uygun olmadığı söylenen Arnavutluk'a bu statünün verilmesini bazı çevreler siyasi bir adım olarak değerlendirdi

AB, Ukrayna yerine Arnavutluk'a adaylık statüsü verdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

AB Konseyi Arnavutluğa aday ülke statüsü tanıdı. AB'nin aldığı bu karar bazı çevreler tarafından tepkiyle karşılandı. Arnavutluk'un genel durumu düşünüldüğünde, bu statünün verilmesinin gerçekçi değil, siyasi bir karar olduğu yorumları yapılıyor. Bu kapsamda, Pravda gazetesinden bir köşe yazarı yolsuzluk, insan ve uyuşturucu ticareti ile öne çıkan fakir bir ülkenin neden AB tarafından tercih edildiğinsorgulayan bir yazı kaleme aldı.

Yazar, ayrıca statünün neden Ukrayna’ya değil de Arnavutluk'a verildiğini sorguladı. Yazar 40 yıldan bu yana Arnavutluk'un en kapalı Avrupa ülkelerinden birisi olduğuna dair hatırlatmada bulunarak 1992 yılından sonra Avrupa ile entegrasyon girişimlerinin başladığını ifade etti: “Bu ülke dört defa AB'ye üyelik girişiminde bulundu. Nüfusunun yüzde 70’i Müslümanlardan oluşuyor.

Toplam 3 milyon nüfusa sahip olan ülkede maaş ortalaması 350 euro ve nüfusun yüzde 17’si işsiz. "Makedonya, Türkiye, Surbistan gibi ülkelerin de adaylık statüsü devam ediyor" diyen yazar Ukrayna’nın üyeliğinin Washington yönetiminin tutumuna ve kararına bağlı olduğunu iddia etti.

Rusya Bilimler Akademisi Avrupa Enstitüsünün Avrupa Entegrasyon Araştırmaları Merkezi Başkanı Olga Potyomkina da AB üyelik kararının sadece siyasi tercih konusu olduğunun altını çizerek Bulgaristan ve Romanya örneklerini verdi. Potyomkina AB’nin yeni üye kabul etmeyi düşünmediğini ve önümüzdeki dönem içerisinde sadece bekleyen ülkelerin sayısının artabileceğini bildirdi.

RAN’ın diğer bir uzmanı Polina Sokolova AB’nin kuruluş hedefinin SSCB ile rekabet olduğunu şu anda ise Rusya’nın doğusuna doğru genişleme hedeflerinin bulunduğunu öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 11:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48