banner15

AB ülkelerinden Cameron'a eleştiriler

AB ülkelerinin temsilcileri, İngiltere Başbakanı David Cameron'un ve İngiltere'nin AB'den ayrılma yönündeki ifadelerini ve adımlarını "içi boş tehditler" olarak nitelendiriyorlar ve Cameron'un bu yanlıştan dönmesi gerektiğini söylüyor

AB ülkelerinden Cameron'a eleştiriler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron'un, AB'nin bazı alanlarda reforma ihtiyaç duyduğunu savunması ve 2017'de İngiltere'nin AB üyeliğine devam edip etmeyeceğine karar verecek referandumu hatırlatan bir yazı kaleme almasının ardından, AB ülkelerinin diplomatik temsilcilerinden tepkiler gelmeye başladı. Bu tepkileri en gür sesle dillendirense Independent gazetesi oldu. Gazete, Cameron'un açıklamalarını "içi boş tehidtler" olarak adlandırdı.

Independent'ın ana sayfa manşetinde konuyla ilgili gelişmeler ve farklı görüşlere yer verildi. "Cameron'ın AB'ye 'içi boş tehdidi" başlıklı haberinde Independent, farklı AB ülkelerinden diplomatların Cameron'ın tavrına yönelik eleştirileri sıralandı.

Gazeteye konuşan ve isimleri verilmeyen diplomatlar, 'Cameron'ın bu uyarısının ters tepebileceği' uyarısında bulunuyor.

Bir diplomat, 'bu tehdidin, Cameron'ın AB'den istediklerini alması için iyi bir yol olmadığını' söylüyor. Bir başka AB diplomatı, Birlik içindeki yaygın görüşün 'İngiltere'nin AB'den ayrılacak kadar aptal olmadığı yönünde olduğunu' söylüyor.

Görüşüne başvurulan diğer bir diplomatsa 'İngiltere'nin şikayetçi tonunun huzursuzluğa neden olduğunu' ifade ediyor.
Independent'a yazan İşçi Partili Gölge Dışişleri Bakanı Douglas Alexander ise, 'Cameron'ın kişisel yenilgisi ve diplomatik olarak küçük düşmesinin ardından İngiltere'nin AB'den talep ettiği reformlara ulaşması şansının azaldığını' savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 16:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48