AB vatandaşlığı satışında Malta'ya rakipler de var

Yalnızca Malta AB vatandaşlığı satmıyor, Macaristan, İrlanda, Portekiz ve Avusturya da zenginleri ülkelerine çekmek istiyor.

AB vatandaşlığı satışında Malta'ya rakipler de var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB ülkeleri arasında vatandaşlık satışı yapan Malta'nın dışında başka ülkeler de bulunuyor. Macaristan devlet tahvillerinden 250 bin Avroluk alarak yatırım yapanlara AB vatandaşlığı veriyor. İrlanda'da ise eğitim, sağlık, sanat ya da spor sektöründe 500 bin Avro yatırım yapan yabancılara oturum hakkı veriyor.

Portekiz AB vatandaşlığına karşı ülkede gayri menkul satın alma şartı koşuyor. Avusturya ise devletin menfaati bakımından çok önemli fayda sağladığını düşündüğü kişilere vatandaşlık veriyor. Bu şekilde örneğin otel işletmeciliğine yatırım yapan Suudlu bir kişiye ve Rus şarkıcı Anna Netrebko'ya Avusturya vatandaşlığı verilmiş.

AB ülkelerinden vatandaşlık ya da oturum alan kişiler tüm AB ülkelerinde rahatlıkla dolaşma ve yaşama hakkına sahip. Bu konuda AB Komisyonunun bir girişimi olup olmayacağı sorusuna Brüksel tarafından verilen cevapta, AB üyesi ülkelerin kime, nasıl vatandaşlık verecekleri konusunda tamamen bağımsız oldukları belirtildi. AB Komisyon sözcüsü Mikele Cercone, Uluslar arası hukuka göre her üye ülkenin vatandaşlık verme şartlarını kendisinin belirlediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 17:38
banner53
YORUM EKLE

banner39