banner39

AB 'vize'yi gerektiğinde askıya alacak teklifi görüşüyor

AB Adalet ve İçişleri Konseyi, vize serbestisinin gerekli durumlarda askıya alınmasını sağlamak üzere toplandı

Avrupa Birliği 20.05.2016, 14:59 20.05.2016, 15:03
AB 'vize'yi gerektiğinde askıya alacak teklifi görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Adalet ve İçişleri Konseyi, vize serbestisinin gerekli durumlarda askıya alınmasını sağlayacak mekanizmaya ilişkin AB Komisyonu teklifini ve 18 Mart'ta üzerinde uzlaşı sağlanan Türkiye-AB mutabakatını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi.

Toplantı öncesi AB Konseyi girişinde konuşan, AB Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, olağanüstü toplantıda, Türkiye-AB mutabakatının uygulanması ve vize serbestisi ile ilgili askı mekanizmasının görüşüleceğini söyledi.

Toplantı sonunda konu ile ilgili açıklamalarda bulanacağına işaret eden Avramopulos, "Askı mekanizması ile vize serbestisinin durdurulması sadece Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova ile ilgili değil bu tüm ülkelerle ilgili. Askı mekanizması sadece bir ülkeye karşı uygulanmayacak. Mekanizma, vize serbestisinin pratikte etkin uygulanabilirliği için tüm ülkelere uygulanacak." diye konuştu.

"BİR SIĞINMACI KRİZİNİ BİR BAŞKA SIĞINMACI KRİZİ İLE DEĞİŞMEYECEĞİM"

Belçika Sığınma ve Göç Bakanı Theo Francken, Türkiye'ye vize serbestisi sağlanması için tüm kriterlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, "Vize serbestisi için terörle mücadele kanunu değişmeli. Sayın Erdoğan bunu istemiyor. Bu problem." dedi.

Vize serbestisi ile ilgili Francken, "Sığınma krizinde en akıllıca şey vize serbestisini şu anda vermek değil. Vize serbestisini vermek konusunda kamuoyu görüşü kolay değil. Balkanlara 2010-2011'de vize serbestisi verildi. 2011-2012'de göç krizi oldu. Bir sığınmacı krizini bir başka sığınmacı krizi ile değişmeyeceğim." dedi.

"MEKANİZMA, VİZE SERBESTİSİ SÜRECİ BEKLENMEYEN BİR ŞEKİLDE İLERLERSE DEVREYE GİRECEK"

Hollanda Adalet, Güvenlik ve Göç Bakanı Klaas Dijkhoff, vize serbestisinin faydaları olduğu gibi riskleri de olduğunu belirterek, "AB Komisyonu vize serbestisinin durdurulmasına yönelik mekanizma teklifini hazırladı. Mekanizma, vize serbestisi süreci beklenmeyen bir şekilde ilerlerse devreye girecek. Sadece Türkiye için değil genel olarak uygulanacak." dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?