AB, yükümlülükleri konusunda cevapsız kaldı

Türkiye'nin, Suriye sınırındaki sığınmacılara kapılarını açmak zorunda olduğunu savunan AB, kendi yasal ve ahlaki yükümlülükleri ile ilgili sorulara cevap veremedi.

AB, yükümlülükleri konusunda cevapsız kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'den, sınırlarını sığınmacılara açmasını isteyen AB, kendi sınırlarının kapalı olması ve yasal sorumlulukları ile ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Dönem Başkanı Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası sözleşmeler çerçevesinde sığınmacılara yönelik yükümlülüklerini yerine getirerek Halep'ten kaçanlara sınırlarını açması gerektiğini söylemişti.

AB Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da "Sığınmacıları almak zorunda olduğunuzu söyleyen Cenevre sözleşmesi hala geçerli" demişti. 

AB SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI

Bir AB sözcüsü, AA muhabirinin bu açıklamaları hatırlatıp, "AB kendi sınırlarını kapatıp sınır güvenliğini artırırken, Mogherini ve Hahn'ın Türkiye'ye yaptığı bu çağrılar ne kadar gerçekçi ve inanılır? Bugüne kadar yasal ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmede başarısız olan AB, Türkiye'ye sığınmacılar konusunda tavsiyede bulunabilir mi?" şeklindeki yazılı sorularına cevap vermekten kaçındı.

Sözcü, ısrar sonrası verdiği yazılı yanıtında sadece, "Sizi Yüksek Temsilci Mogherini'nin basın toplantısının metnine yönlendiriyorum. Web sitelerimizde ve Twitter hesaplarımızda bulabilirsiniz" ifadelerini kullanarak, AB'nin sorumluluklarına dair soruları cevaplamadı.

SIĞINMACILAR DENİZDE HAYATINI KAYBEDİYOR

Kara sınırları açılmadığı için deniz yoluyla Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacılar yolda yaşamlarını yitirmeye devam ediyor.

Uluslararası Göç Örgütüne göre, sadece bu yıl 5 Şubat'a kadar 284 sığınmacı Yunanistan'a, 90 sığınmacı da İtalya'ya gitmeye çalışırken denizde boğuldu. Geçen sene ise sadece Ege'de 3 bin 770 kişi hayatını kaybetmişti.

AB ülkeleri aylar süren uzun görüşmeler sonunda 160 bin sığınmacıyı aralarında paylaşmakta karar kılmış ancak şimdiye kadar bunların yaklaşık 300'ünü yerleştirebilmişlerdi. 

"DEĞERLERİMİZE UYMUYOR"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen ay yaptığı bir konuşmada, Lübnan ve Ürdün'ün nüfuslarının üçte biri kadar sığınmacı aldığını, 75 milyonluk Türkiye'nin 2 milyonda fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirterek, "Eğer 500 milyon nüfuslu Avrupa gibi bir kıta, eğer bir milyon, muhtemelen de geçici olan sığınmacıyı alamıyorsa, bu bizim değerlerimize uymuyor" demişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 20:27
banner53
YORUM EKLE

banner39