banner39

AB, Zimbabve'ye yaptırımları hafifletti

AB, Zimbabve'ye uygulanan yaptırımları hafifletilmesi kararı aldı.

Avrupa Birliği 25.03.2013, 21:09 25.03.2013, 21:09
AB, Zimbabve'ye yaptırımları hafifletti

Avrupa Birliği (AB), Zimbabve'de yeni anayasanın kabul edildiği referandumun başarılı geçmesi nedeniyle ülkeye uygulanan yaptırımların hafifletildiğini açıkladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 27 üye ülkenin katıldığı oylamada Zimbabve'de 81 kişiye ve 8 kuruluşa uygulanan yaptırımların askıya alınması kararının çıktığını açıkladı.

Ayrıca Devlet Başkanı Robert Mugabe, üst düzey askeri ve polis yetkilileri ile yönetimde yer alan 10 kişiye uygulanan mal varlıklarına tedbir ve seyahat yasaklarının devam edeceği, adlarının yaptırım listesinde yer alacağı kaydedildi.

Açıklamada, "ülkede huzurlu, şeffaf ve güvenilir seçim dönemleri süreklilik kazanana dek, listede yer alan isimlere uygulanan kısıtlayıcı tedbirler devam edecektir" ifadesine yer verildi.

Ashton, yaptırımların azaltılmasına rağmen "ülkede bazı siyasi eylemciler ve sivil toplum temsilcilerine karşı sindirme ve taciz politikalarının devam ettiğine" ilişkin bilgi aldıklarını sözlerine ekledi.
    
Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?