banner39

AB zirvesi yeni çalışma takvimini belirledi

AB zirvesinde, üye devlet başkanları ve başbakanları tarafından birliğin gelişmesinin devamı için 2013 yılı Haziran ayına kadar, ekonomi ve kur reformları içeren yeni bir paketin hazırlanması kararlaştırıldı.

Avrupa Birliği 14.12.2012, 11:41 14.12.2012, 11:41
AB zirvesi yeni çalışma takvimini belirledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB ülkeleri liderleri 8 saatlik bir görüşmeden sonra Avro birliğinin noksanlarının nasıl giderilebileceği konusunda herhangi bir somut öneri ortaya koymadı. Ancak Alman Başbakan Angela Merkel, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ortak kur ve ekonominin gelişiminin devam etmesi için yeni bir çalışma planı hazırladıklarını bildirdi.

Bu konuda atılan ilk adım olarak görülen, Avrupa Merkez Bankası EZB tarafından büyük bankaların, gerekli görüldüğünde diğer bankaların da denetiminden sonra, şu anda ulusal yetkililerin elinde bulunan iflas etmek üzere olan bankaların kurtarılması konusuna el atılacak.

Oldukça kompleks bir yapı olarak görülen bu çalışma 2014 yılı ortalarına kadar tamamlanmış olacak. EZB'ye bağlı denetleme kurumu tam olarak çalışmaya başladıktan sonra, kurtarılması gereken bankalar Avro Kurtarma Fonundan (ESM) destek verilerek rehabilite edilecek. Kriz ülkelerindeki bankaların doğrudan ESM'den yardım almalarını sağlayacak şartlar önümüzdeki aylarda belirlenecek.

Önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar somut tekliflerin hazırlanacağı ikinci bir reform kompleksi ile Avro ülkeleri arasında ekonomik politikanın uyarlanabilmesi için mali teşvikler ortaya konulacak.

Merkel'in bildirdiğine göre üye ülkeler arasında varılan uzlaşmayla yapılanma reformları yapılacak. Bu reformlarla başlatılacak puanlamalı mükafat sistemiyle süreli yardımlar yapılacak. Bir tür dayanışma fonu oluşturularak buradan, bütçesini kontrol altına almak için çaba gösteren ülkelere mali yardım yapılacak. Bunun için 10 ila 20 milyar Avro arasında bir bütçe öngörülüyor.

Zirveyi yöneten Hermann Van Rompuy, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bundan sonra çok iş olmasına rağmen Avro bölgesindeki krizin en kötü tarafının geride kaldığını bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü