banner39

AB zirvesinde 'çatlak' derinleşti

AB liderler Zirvesi'nde Euro Bölgesi'nin krizden çıkışı konusunda Almanya ile Fransa arasında fikir ayrılığı yaşandı. Atina'nın ise Euro'da kalması konusunda görüş birliği sağlandı.

Avrupa Birliği 25.05.2012, 01:44 25.05.2012, 01:44
AB zirvesinde 'çatlak' derinleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB liderlerinin Belçika'nın başkenti Brüksel'deki gayri resmi zirvesi sona erdi. Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel'deki gayri resmi zirvesine, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in görüş ayrılığı damga vurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın krizi aşmak için "ortak tahvil çıkaralım" önerisi Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından kabul görmedi.

HOLLANDE YOĞUN İLGİ

Brüksel'de zirve sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ayrı ayrı basın toplantısı düzenledi. Hollande'ın basın toplantısı düzenlediği salon gazeteciler ve TV kameralarıyla dolup taşarken, Merkel'e ilgi en alt seviyedeydi.

'ENERJİMİZİ BÜYÜME İÇİN HARCAYALIM'

Basın toplantısında Euro Bölgesi'ni krizden kurtarmanın tek yolunun ekonomik büyümeden geçtiğini dile getiren Hollande, "Enerjimizi büyüme motorunu döndürmek için kullanmalıyız" dedi. Euro Bölgesi'nde bu yıl büyüme olmayacağına vurgu yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, önlem alınmadığı taktirde 2013'te benzer bir durumla karşılaşılacağını belirtti. Hollande ekonomiyi yeniden canlandırmanın tek yolunun ise "ortak tahvil çıkarmaktan" geçtiğini söyledi.

'ATİNA EURO'DA KALMALI'

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, bu aşamada ortak tahvil çıkarmanın doğru olmadığını ifade etti. Merkel, Yunanistan'ın Euro'da kalması için liderlerin görüş birliği içinde olduğunu da söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu zirvenin haziran ayında yapılacak AB liderleri zirvesine hazır yapmak için düzenlendiğini de vurguladı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?