banner39

AB Zirvesi'ne Fransa'nın Romanları gölgesi

Zirveye Fransa'nın Romanları sınırdışı etme politikası ve bu çerçevede yaşanan gerginliğin damga vurması bekleniyor

Avrupa Birliği 16.09.2010, 15:24 16.09.2010, 15:24
AB Zirvesi'ne Fransa'nın Romanları gölgesi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği liderlerinin bugün Brüksel'de yapacakları zirveye Fransa'nın Çingeneleri sınırdışı etme kararına ilişkin tartışmaların hakim olması bekleniyor.

Zirve öncesinde Fransa ile Avrupa Birliği kurumları arasında yaşanan tartışma gündemdeki yerini koruyor.

Kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle ülkesindeki yaklaşık 8 bin Romanı sınırdışı eden Fransa’nın tavrına Avrupa Birliği yetkili kurumları tepki gösteriyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, Fransa’nın bu politikasını "utanç verici" olarak niteleyerek Paris’e "disiplin cezası" uyarısı yapmıştı. Komisyonun Adaletten Sorumlu üyesi Viviane Reding'in sözlerine öfkelenen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy bu tepkileri eleştirmiş, "istiyorlarsa Çingeneleri kendi ülkelerinde ağırlasınlar" demişti.

FRANSA CEZA ALABİLİR

Reding, Fransa'nın sınırdışı kararını "utanç verici" olarak nitelemiş; sızdırılan resmi kayıtlardaki ifadelerin, Fransa'nın verdiği güvencelerle çelişiyor olmasını da kınamıştı.
Viviane Reding, "Bu duruma, Avrupa'da, 2. Dünya savaşı'ndan sonra bir daha asla tanık olmayacağımızı ummuştum" demişti.

Avrupa Komisyonu'nun soruşturma başlatıp Fransa'yı suçlu bulması durumunda, Fransız hükümetinin yüklü miktarda ceza ödemesi gerekebilir.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, zirvenin, konuya ilişkin bir diyalog ortamı yaratılması için fırsat olduğunu söyledi.

27 ülkenin devlet ve hükûmet başkanlarının buluştuğu zirvede ortak bir dış politika oluşturulması yönünde atılacak adımlar ve ekonomik istikrar gibi konular da görüşülecek.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?