banner15

AB'de 100 milyon avroluk 'doğalgaz lobisi'

Avrupa Şirket Gözlemevi'nin raporuna göre, doğalgaz sektörü AB kurumlarının karar alma mekanizmalarını etkilemek için 2016'da 100 milyon avroluk lobi faaliyetinde bulundu

AB'de 100 milyon avroluk 'doğalgaz lobisi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğalgaz sektörünün Avrupa Birliği (AB) kurumlarının karar alma mekanizmalarını etkilemek için 2016 yılında 100 milyon avro lobi harcaması yaptığı bildirildi.

Brüksel merkezli sivil toplum örgütü Avrupa Şirket Gözlemevi (CEO), "Büyük Doğalgaz Bağımlılığı" başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda, doğalgaz sektörünün Brüksel'de bin temsilcisinin bulunduğu ve 2016 yılında toplam 100 milyon avronun üzerinde lobi harcaması gerçekleştirdiği belirtildi.

Doğalgaz sektörünün lobi faaliyetlerinin Avrupa'yı fosil yakıt bağımlısı bir durumda tutmayı amaçladığı ifade edilen raporda, doğalgaz şirket temsilcilerinin son 2,5 yılda AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ve AB Komisyonu İklim ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Aries Canete gibi etkili isimlerle 460 toplantı düzenlediklerine dikkat çekildi.

Raporda, doğalgaz karşıtı grupların ise bu dönemde 3 milyon avroluk bir lobi harcaması yaptığına ve etkin isimlerle ancak 52 toplantı gerçekleştirebildiklerine işaret edildi.

Brüksel'de doğalgaz lobisi için en fazla harcamayı 12,1 milyon avroyla Avrupa Kimya Sanayisi Konseyi (CEFIC), 5,75 milyon avroyla General Electric, 4,75 milyon avroyla Shell ve ExxonMobil şirketlerinin yaptığının altı çizilen raporda, BP, Statoil, Enel gibi enerji firmalarının da önemli miktarlarda harcama gerçekleştirdiği kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35