banner39

AB'de göç konusunda niyet var, karar yok

Planlama bazında AB ülkeleri arasında bir uzlaşı olmakla birlikte bu konudaki hareketlenmenin aralık ayından önce başlaması öngörülmüyor.

Avrupa Birliği 25.10.2013, 17:30 25.10.2013, 17:30
AB'de göç konusunda niyet var, karar yok

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği liderleri Akdeniz’de yaşanan göç trajedisinin önüne geçilmesi konusunda güçlü niyet beyan etmekle birlikte somut kararlara imza atmadılar.

Yasa dışı göç konusu, Akdeniz’den göçle ilgili trajik haberlerin oldukça yoğun olduğu bir dönemde toplanan ve bugün sona eren Brüksel’deki AB Zirvesi’nin gayriresmi ancak önemli gündem maddeleri arasında yer aldı.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “tüm Avrupa’nın İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında yaşanan olaylar nedeniyle şok yaşadığını” söyledi. Van Rompuy, “Can kayıplarının önüne geçilmesi ve bu tür trajedilerin tekrarlanmaması için liderler kararlı adım atılması gerektiği konusunda anlaştılar” dedi.

Göçün karmaşık bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Van Rompuy, AB tarafından benimsenecek eylem planının “önleme, koruma ve dayanışma” ilkeleri üzerine kurulacağını belirtti.

Çıkış ve geçiş noktası konumundaki üçüncü ülkelerle çalışarak göçün asıl nedenleri üzerine eğilmeyi sürdüreceklerini ifade eden Van Rompuy, AB’nin yeni sınır gözetleme programı olan ve kaçak göçmenleri taşıyan gemileri tespit etmeye odaklanacak Eurosur’un etkin şekilde uygulanmasının önemine dikkati çekti. AB’nin dış sınırlarının kontrolünden sorumlu Frontex’in varlığının ve aktivitelerinin güçlendirilmesi de liderlerin ele aldığı konular arasında yer aldı.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise “Frontex’te 60 kişi var. Bu rakam, büyük bir Avrupa şehrinin önemli bir karakolundaki polis sayısı düzeyinde. Bu kadar insan bu tür bir sorunla nasıl mücadele edebilir. Frontex’in operasyonel ve mali açıdan güçlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Akdeniz’deki insani trajedinin boyutunun “hemen harekete geçilmesi gerektiği” mesajını içerdiği vurgusunu yapan Barroso, “Sorun yeni değil ama aciliyet söz konusu” dedi.

Barroso, yapılan planlamalar arasında arama ve kurtarma kapasitesinin güçlendirilmesi ile göçle doğrudan karşı karşıya kalan AB ülkelerine destek olunmasının bulunduğunun altını çizdi.

Planlama bazında AB ülkeleri arasında bir uzlaşı olmakla birlikte bu konudaki hareketlenmenin aralık ayından önce başlaması öngörülmüyor. Yeni oluşturulan Akdeniz Görev Gücü’nden, bu yılın sonuna kadar operasyonel öneriler hazırlaması istendi. Komisyon, bu önerileri AB üyelerine aralıkta sunacak.

Yasa dışı göç alanındaki kapsamlı tartışma ise gelecek yıl haziranda yapılacak zirveye bırakıldı. Yasa dışı göç konusu için haziran zirvesinin seçilmesi ise tesadüf değil. Gelecek yıl mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin en tartışmalı kampanya malzemelerinden birinin yasa dışı göç olmasına kesin gözüyle bakılması, liderleri bu yönde bir adım atmaya zorladı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?