banner39

AB'de işlenmiş gıda tartışması

Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu'ndan işlenmiş gıdaların menşesinin etiketlerde belirtilmesi için çalışma başlatılmasını istedi.

Avrupa Birliği 11.02.2015, 20:16 11.02.2015, 20:16
AB'de işlenmiş gıda tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, işlenmiş gıdaların menşesinin satılan ürünlerin etiketlerinde belirtilmesine ilişkin önergeyi kabul etti. 

Avrupa Parlamentosu, Strasbourg'daki Genel Kurul toplantısında kabul ettiği önergede, Avrupa Birliği Komisyonu'ndan çoğu salam sosis gibi işlenmiş gıdalarda etlerin menşesinin açıkça belirtilmesine olanak sağlayacak bir çalışma başlatılması talep edildi.

AB Komisyonu'nun gelecek Nisan ayına kadar söz konusu çalışmayı tamamlaması bekleniyor. AB ülkelerinde yaşanan at eti skandallarının ardından Avrupa Parlamentosunun tüketicileri rahatlatmak adına bu girişimi başlattığı bildirildi.

AB içinde özellikle küçük işletmelerin maliyeti artıracağı gerekçesiyle söz konusu uygulamaya karşı çıktığı biliniyor. AB ülkeleri içinde daha önce ''deli dana'' salgınını yayılmasının ardından kırmızı etlerin etiketinde ürünün menşesine yer verilmesi zorunluğunu getirilmişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?