banner39

AB'den İsrail'e yerleşim birimi tepkisi

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki yeni yerleşim birimi kararıyla ilgili "Bu adım barış çabalarına yardımcı olmuyor" dedi

Avrupa Birliği 06.06.2014, 00:39 06.06.2014, 08:00
AB'den İsrail'e yerleşim birimi tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 1466 konutluk yeni yerleşim birimi inşa edilmesi için aldığı ihale kararından “derin hayal kırıklığı” duyduklarını belirterek, “Bu adım barış çabalarına yardımcı olmuyor” ifadesini kullandı.

Ashton, yaptığı yazılı açıklamada, AB ve üye ülkelerin tüm taraflara tekrar barış çabalarına ve iki devletli çözümün yaşayabilirliğine daha fazla zarar verecek yerleşim birimlerinin sürekli genişletilmesi gibi tek taraflı eylemlerden kaçınma ve azami düzeyde itidal çağrısında bulunduğunu belirtti.

AB’nin durumu izleme ve ona göre hareket etme taahhüdünde bulunduğunu aktaran Ashton, “Şimdi ihtiyaç duyulan, müzakerelerin devamına yardımcı olacak bir ortam yaratmak amacıyla yapıcı bir angajman” değerlendirmesinde bulundu.

Ashton, İsrailli yetkililere bu karardan vazgeçmeleri ve tüm enerjilerini barış görüşmelerinin erken başlamasına yönlendirmeleri çağrısı yaptı.

 

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?