banner39

AB'den, istihbaratlara gizli bilgi veren şirketlere tehdit

AB Adalet Komiseri Reding, şirketlerin özel bilgileri istihbarat servislerine vermeleri halinde ağır bir şekilde para cezasına çarptırılmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği 07.09.2013, 13:15 07.09.2013, 13:15
AB'den, istihbaratlara gizli bilgi veren şirketlere tehdit

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Adalet Komiseri Viviane Reding, Berlin'de bir basın toplantısı yaparak istihbarat servislerinin şifrelenmiş bilgileri de ele geçirebildiklerine dair ortaya çıkan haberler dolayısıyla Avrupa'da özel bilgilerin daha güçlü bir şekilde korunması için çalışma yapılmasını taleb etti. Reding, istihbarat kurumlarının nadiren kurallara uyduklarını bu yüzden ulaştıkları kaynakları tıkamak gerektiğini savundu. AB Komiseri, her şifreleme sistemini açabilen bir de anahtar bulunduğunu, istihbarat servislerinin güçlü bilgisayar sistemleriyle her şifreyi elde edebildiklerini söyledi.

Alman Federal İçişleri Bakanlığı ise NSA'nın şifreli bilgileri elde ettiğine dair somut deliller bulunmadığını öne sürerek şu anda herhangi bir işlem yapmaya gerek olmadığını bildirdi. Bakanlık sözcüsü, gizli iletişimlerin şifrelenmesini tavsiye etti.

AB Komiseri Reding, Amerikan şirketlerini 'Patriot Antlaşması'ndan bu yana AB kanunlarını çiğnemekle suçladı. Avrupa özel bilgileri koruma hukukunun şirketlerin Amerikan istihbaratına gizli bilgileri vermesini yasakladığını belirten Reding, Patriot Antlaşmasının ise her şeyi yapmaya izin verdiğini kaydetti.

Lüksemburglu AB Komiseri, 'Avrupa özel bilgileri koruma kanunu şimdiki haliyle dişsiz bir kaplana benziyor. Bağırabiliyor, ancak ısıramıyor. Ben ısırabilelim istiyorum.' dedi. Bunun için çok sert yaptırımlar uygulanması gerektiğini savunan Reding, AB'de iş yapan tüm şirketlerin, merkezleri nerede olursa olsun, AB özel bilgi kanununu ihlal etmeleri halinde tüm dünyada yaptıkları yıllık cironun yüzde 2'sinin para cezası olarak alınmasını teklif etti.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?