banner15

AB'den Rusya'ya kötü haber

Avrupa Birliği, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle Ukraynalı ayrılıkçılar ile Rus yetkilileri hedef alan ilave yaptırımların süresini 6 ay süreyle uzatma kararı aldı

AB'den Rusya'ya kötü haber

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle Ukraynalı ayrılıkçıları ve Rus yetkilileri hedef alan ilave yaptırımların süresini 6 ay süreyle uzatma kararı verdi.

AB Konseyi, Ukrayna krizi nedeniyle Ukraynalı ayrılıkçıları ve Rus yetkilileri hedef alan mal varlığı dondurulması ve vize kısıtlaması gibi ilave yaptırımların 15 Mart 2017 tarihine kadar uzatılması kararı alındığını açıkladı.

AB'nin yaptırım listesinde, mal varlıkları dondurulmuş ve vize yasağı getirilmiş 37 şirket ve 146 kişi bulunuyor.

İLK YAPTIRIM RUSYA'NIN KIRIM'I YASADIŞI İLHAKI NEDENİYLE

Bu yaptırımlar ilk olarak 2014'ün Mart ayında Rusya'nın Kırım'ı yasadışı ilhak etmesi nedeniyle başlatılmıştı.

Öte yandan, AB'nin Kırım'ı ve Sivastopol'u yasadışı olarak egemenliği altına alması nedeniyle Rusya'ya karşı uygulamakta olduğu belirli sektörlere yönelik ekonomik yaptırımları da bulunuyor.

Ekonomik yaptırımlar uyarınca, AB üyesi 28 ülke Rusya'ya silah satışı yapamıyor. Yaptırımlarla, Rusya'nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor, Rus kamu bankaları Avrupa'da finans sektöründen de dışlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2016, 15:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35