banner39

banner35

AB'den Tayland'a darbe tepkisi

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Tayland’da gerçekleşen darbeye tepki olarak bu ülkeden ve bu ülkeye yönelik tüm resmi ziyaretleri “demokratik olarak seçilecek bir hükümet göreve gelene kadar” askıya aldı

Avrupa Birliği 23.06.2014, 15:29 23.06.2014, 15:29
AB'den Tayland'a darbe tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Tayland’da gerçekleşen darbeye tepki olarak bu ülkeden ve bu ülkeye yönelik tüm resmi ziyaretleri “demokratik olarak seçilecek bir hükümet göreve gelene kadar” askıya aldı.

Lüksemburg’da toplanan AB dışişleri bakanları, ziyaretleri askıya almanın yanı sıra Tayland ile Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması’nın da imzalanmayacağını, diğer bazı anlaşmaların da durumdan etkilenebileceğini açıkladı.

AB, bu ülkeyle askeri işbirliğini de gözden geçirmeye başlamış durumda.

AB dışişleri bakanlarının aldığı kararda, Tayland’daki son gelişmelerin büyük bir endişeyle izlendiği belirtilerek askeri yönetime, inanılır ve kapsayıcı seçimler aracılığıyla anayasayı ve meşru demokratik süreci acilen yeniden yürürlüğe sokma çağrısı yapıldı.

AB, tüm taraflara itidal çağrısı yaparken insan haklarına saygıya ve temel özgürlüklere bağlı kalınması gerektiğini belirtti.

Birlik dışişleri bakanları, askeri yetkililerden tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, siyasi nedenlerle yeni tutuklamalar yapılmamasını ve sansüre son verilmesini talep etti.

Askeri liderliğin son açıklamasının "durumun gerektirdiği anayasal düzene dönüş açısından inanılır bir yol haritası oluşturmaktan uzak" olduğunun vurgulandığı AB dışişleri bakanları kararında, “Tüm vatandaşların korunmasının ve varlıklarının güvence altına alınması için tam işleyen demokratik kurumlar geri getirilmeli” denildi.

Kararda, AB’nin desteğinin anayasal düzene dönüş için kısa sürede hazırlanacak inanılır bir yol haritası ile inanılır ve kapsayıcı seçimlere bağlı olacağı vurgulandı.

AB, Tayland ile ilişkileri değerlendirme altında tutmaya ve gelişmelere göre olası yeni yaptırımları gündeme alma kararı da aldı.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?