banner39

AB'den vize diyaloğunu başlatalım çağrısı

AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, ''Türkiye ile vize diyaloğunu" çok kısa sürede başlatılmasını istedi.

Avrupa Birliği 03.04.2012, 01:48 03.04.2012, 01:48
AB'den vize diyaloğunu başlatalım çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, üye ülkelere ''Türkiye ile vize diyaloğunu çok kısa sürede başlatalım'' çağrısında bulundu.

Yunanistan'ın Vatandaşlarını Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis'le görüşen Malmström, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile AB arasında müzakereleri 2 yıl önce tamamlanan geri kabul anlaşmasında Ankara'nın vize diyaloğu beklentisi nedeniyle ilerleme sağlanamadığını belirtti.

Malmström, ''Biz Türk tarafından geri kabul anlaşmasını paraf etmeleri, imzalamaları ve yürürlüğe koymalarını bekliyoruz ama aynı zamanda Türkler de bizim vize diyaloğunu başlatmamızı bekliyor. Gerçekten zamanlamalar nasıl olacak çok açık değil ama bunlar bağlantılı ve Türkiye ile vize diyaloğunu çok kısa sürede başlatmalıyız'' dedi.

Yunan Bakan Hrisohodis ise ülkesinin Türkiye ile vize diyaloğunun başlatılmasını bütünüyle desteklediğini söyledi.

Hrisohodis, kaçak göçle mücadele için Türkiye sınırına inşa edecekleri tel örgünün sembolik önem taşıyan geçici bir çözüm olduğunu söyledi.

Hrisohodis, Yunanistan'ın finansmanını kendi bütçesinden karşılayacağı tel örgü inşasının kısa süre içinde başlayıp yine kısa sürede tamamlanacağını belirterek, ''Meriç Nehri boyunca engeller oluşturursak kaçak göçmen akımının Ege Denizi'ndeki adalara yöneleceğinin farkındayız. Elbette adalarda maliyet daha yükselecek, risk daha da artacak ve sorun daha karmaşık hale gelecek. Bu nedenle Türkiye ile geri kabul anlaşması için bir çözüm bulunmalıdır'' diye konuştu.

Türkiye, 26 Nisan'da toplanacak AB içişleri bakanlarının vize serbestisi müzakerelerinin yürütülmesi konusunda yetki vermeleri halinde geri kabul anlaşmasını paraflamaya hazır olduğunu bildirmişti.

Ankara, anlaşmanın imzalanması için AB'nin de vize serbestisini imzalamasını ve her iki anlaşmanın eş zamanlı yürürlüğe girmesini talep ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü