banner15

AB’nin geleceği üç başlıkta tartışılıyor

AB ülkelerinin devlet başkanlarının katıldığı gayrı resmi liderler toplantısında son güne girildi. Toplantıda göç, güvenlik ve Brexit konuları ana başlıklar olarak tartışıldı

AB’nin geleceği üç başlıkta tartışılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, güvenlik, göç ve Brexit başlıklarını görüşmek için Salzburg’da bir araya geldikleri toplantı bugün sona eriyor. 

Zirveye AB Konsey Başkanlığı’nı yürüten Avusturya Başbakanı Sebatian Kurz ev sahipliği yapıyor.

Toplantıya AB Konseyi Başkanı Donald Tusk başkanlık ediyor. Tusk, Jean-Claude Juncker’le birlikte AB’nin en üst düzey temsilcisi olarak toplantıda bulunuyor.

GÖÇ

Avrupa devletlerinin yaşadığı en büyük sorun düzensiz göçler olarak biliniyor. Sayısal olarak geçen yıllara göre azalan göçlerin engellenmesi için aralarında Mısır’ın da bulunduğu Afrika ülkelerinin liderleriyle iş birliğini artırma kararının alındığı ifade ediliyor.

Özellikle son yıllarda Fas, Libya ve Mısır’dan çok sayıda Afrikalı göçmenin Avrupa’ya yoğun bir şekilde gittikleri söyleniyor.

Donald Tusk, göçmen sorununu çözmek isteyenlerle, siyasi rant elde etmek isteyenleri birbirinden ayırmak gerektiğini ifade etti.

GÜVENLİK

Toplantıya katılan liderlerin bir diğer önemli konu başlığı ise güvenlik olduğu ifade ediliyor. Güvenlik sorunu üç alt başlıkta inceleniyor. Birincisi, polis-yargı iletişiminin güçlendirilmesi, ikincisi, sınırlarda güvenlik seviyesinin arttırılması, son olarak siber teknolojik savunma mekanizmasının etkin bir şekilde yürütülmesi şeklinde ele alınıyor.

BREXIT

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı sonrası, AB liderlerini en çok bu konunun düşündürdüğü kaydediliyor. İngiltere’siz bir AB’de iki taraf arasındaki bürokratik standartlar yeniden ele alınıyor.

Salzburg’da yapılan gayrı resmi liderler toplantısının bundan sonraki AB Konsey toplantılarını da etkileyeceği konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48