banner39

Akdeniz geçen mütecilere bir kötü haber de İtalya'dan

İngiltere'nin ardından İtalya da, Avrupa'ya geçerken batan teknelerde bulunan mültecileri kurtarma operasyonlarını askıya alıyor

Avrupa Birliği 01.11.2014, 16:06 01.11.2014, 17:50
Akdeniz geçen mütecilere bir kötü haber de İtalya'dan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin geçtiğimiz günlerde mültecileri kurtarma operasyonlarına destek olmaktan vazgeçme kararının ardından İtalya'dan da benzer bir adım geldi. İtalya da, Avrupa ülkelerine geçmeye çalışırken batan botlardaki mültecileri yüz üstü bırakmaya hazırlanıyor.

İtalya şimdiye kadar meydana gelen göçmen kazaları sırasında toplamda 100 bin göçmeni kurtaran özel kurtarma ekibini lağvetme kararı aldığını duyurdu. İtalya'nın bu kararının temel nedeni ise ekonomik kaygılar.

Kararla ilgili açıklama yapan İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, "Bizim deniz misyonu ekimiz kapatılacak ve ülkede üç yıldan bu yana devam eden ekonomik durgunluğa karşı İtalya ekonomisini biraz rahatlatacak."

Alfano, "Mare Nostrum (İtalya'nın göçmenleri kurtarma operasyonları) bitirilecek çünkü o bir acil müdahale operasyonuydu." ifadelerini kullandı.

İtalya'nın attığı bu adım, Avrupa genelindeki insan hakları kuruluşları tarafından şiddetle eleştirildi. Bu adımın, Akdeniz'de göçmen ölümleri zincirlerine neden olacağı ifade edildi. İtalya'nın arama kurtarma ekibi için geçtiğimiz yıl yaptığı harcamanın 114 milyon avro olduğu belirtiliyor. İtalya'nın 114 milyon avroluk tasarruf için, göçmenleri kurtarma ekibini lağvetmesi birçok insan hakları kuruluşu tarafından şiddetle eleştiriliyor.

İtalya İçişleri Bakanı Alfano, gelen tepkiler üzerine İtalya'nın hala deniz kanunlarına saygı duyduğunu ve acil kurtarma çağrılarına cevap vermeye devam edeceğini, atılan adımın gereksiz bir harcamayı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyerek yeni kararı savundu.

İNGİLTERE DE ARTIK GÖÇMENLERİ KURTARMAYACAK

İngiltere, Avrupa ülkelerinin kapısında ölen göçmenler için hiçbirşey yapmama kararı aldı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkelerine deniz yoluyla giriş yapmaya çalışan kayıt dışı göçmenlerin, bulundukları botların batması durumunda yürütülecek kurtarma operasyonlarına destek vermeyeceklerini açıkladı.

İngiltere dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, karar gerekçe olarak, batan botlardaki göçmenlerin kurtarılmasının, yeni göçmenleri Avrupa ülkelerine yasadışı yollardan gelmeye cesaretlendireceği iddiası gösteriliyor. 

İngiltere dışişleri bakanlığının açıklamasının sessiz bir şekilde duyurulması da dikkat çekti. Açıklamanın ardından göçmenler ve insan haklarıyla alakalı faaliyet yürüten uluslararası kuruluşlar İngiltere hükümetinin aldığı bu karara sert tepki gösterdi.  Kuruluşlardan yapılan açıklamada, İngiltere hükümetinin aldığı bu kararın göçmenlerin Avrupa ülkelerinin kapısında ölüme terk edilmesi anlamına geldiği kaydediliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?