banner15

Alman Dışişleri Bakanı: Avrupa'nın ABD'ye güveni salsıldı

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: "Snowden tarafından ortaya çıkarılan faaliyetler, Avrupa hükümetlerinin en önemli müttefikleri ABD’ye olan güvenini aşındırmıştır"

Alman Dışişleri Bakanı: Avrupa'nın ABD'ye güveni salsıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, “Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan faaliyetler, Avrupa hükümetlerinin en önemli müttefikleri Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ye olan güvenini aşındırmıştır” dedi.

Berlin’de düzenlenen "7. İnternette Yönetişim Konusunda Avrupa Diyaloğu Konferansı"na katılan Steinmeier, “Dijital Toplum: Avrupa ve İnternetin Geleceği” başlıklı bir konuşma yaptı.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dünya genelindeki yoğun dijital casusluk faaliyetlerini eleştiren Steinmeier, son gelişmelerin ardından kamuoyunda “sınırsız güce sahip devletin” her şeyi izlemekte olduğu korkusunun oluştuğunu kaydetti.

Özgürlükler ve güvenlik arasında denge bulması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, “Ancak bu dengenin makul olması gerekmektedir. Güvenlik enstrümanları için kişisel gizlilikten ödün verilirken, bunun ölçülü olması gerekli” ifadesini kullandı. NSA’nın internet ve bilişim alanında yürüttüğü küresel casusluk faaliyetlerini eleştiren Steinmeier, şöyle konuştu:

"Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan faaliyetler, Avrupa hükümetlerinin en önemli müttefikleri ABD’ye olan güvenini aşındırmıştır. Almanya Dışişleri Bakanlığı olarak iki hafta sonra Amerikalı partnerlerimizle transatlantik siber diyalog kapsamında bir araya geldiğimizde, yeniden güveni tesis etmeyi, makul standartları tartışmayı umut ediyoruz."

İNTERNET DEVLERİNE GÜVENSİZLİK

Büyük internet ve bilişim şirketlerinin kişisel verileri depolaması ve kullanması konusunda da kamuoyunda kuşkular bulunduğuna işaret eden Steinmeier, “İnsanlar internette bir restoran aradıklarında ya da kitap siparişi verdiklerinde, Büyük Birader’in pusuda kendilerini izlediğinden endişe duyuyor. İnsanlar tüm bu verilerin kullanılması konusunda gerçekten de kimin karar verdiğini, hükümetlerin mi yoksa büyük şirketlerin ki karar verdiğini merak ediyor” şeklinde konuştu.  

Steinmeier, büyük şirketlerin de müşterileri ve bilişim alanındaki düzenleyici kuruluşlar nezdinde güven tesis etmesi gerektiklerini vurguladı.  

İnternetin özgür ve açık bir alan olduğunu ancak burada hukuki bir boşluğun olamayacağını dile getiren Steinmeier, “Güvenilir ve şeffaf standartlara ihtiyacımız var. Bunları koordine edecek ve uygulayacak olanlar devletler ve uluslararası örgütler olacaktır.” dedi.

21. YÜZYILDA FIRSAT EŞİTLİĞİ

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, sosyal demokrat bir politikacı olarak, internet ve bilişim alanlarında fırsat eşitliğine büyük önem verdiğini ifade ederek, “100 yıl önce sanayi devrimi döneminde işçi hareketinin sloganı ‘Her çocuğa bir kitap verin’ şeklindeydi. Bugün dijital devrim döneminde yeni bir slogan daha eklemeliyiz: Her çocuğa bir dizüstü bilgisayar verin” şeklinde konuştu.

21. yüzyılda fırsat eşitliğinin dijital alanı da kapsaması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, “Eğer internet sadece bir kesime özel, sadece bir kesim tarafından kullanılabilen bir hale gelirse,  yarının dünyası bugünkünden daha adaletsiz olacaktır. Buna izin vermemeliyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 15:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48