banner39

Almanya'da azınlıklara karşı önyargı yaygınlaşıyor

Almanya'da geçtiğimiz günlerde bir üniversite tarafından yaptırılan kamuoyu araştırmasında, ülkede Müslüman ve Roman azınlıklara karşı önyargının ve olumsuz bakışın giderek arttığı gözlemlendi

Avrupa Birliği 07.06.2014, 11:12 07.06.2014, 11:12
Almanya'da azınlıklara karşı önyargı yaygınlaşıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya'daki Leipzig Üniversitesi tarafından Alman vatandaşlar arasında yaptırılan bir kamuoyu araştırmasında, Alman halkının yüzde 37'sinin Müslümanlara karşı, yüzde 50'sinden fazlasının da Romanlara karşı olumsuz düşünce besledikleri ve onların Almanya'dan gitmesi gerektiğini düşündükleri gözlemlendi.

Araştırmada, ülkeye mülteci olarak gelen yabancıların da büyük ayrımcılıklara maruz kaldıkları belirtiliyor. Leipzig Üniversitesi'nden Prof. Elmar Braehler ve Dr. Oliver Decker öncülüğünde gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen sonuçlar genel olarak şu şekilde;

-Araştırmada görüşülen 2,432 Alman'ın yüzde 37'si ülkedeki Müslüman azınlığa karşı olduklarını ve onların kendi ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini söylüyor. Araştırmaya katılan Almanların yüzde 43'ü ise ülkelerinde yaşayan Müslümanların sayısının fazla olduğundan dolayı kendi ülkelerinde kendilerini yabancı gibi hissettiklerini ileri sürüyor.

-Araştırmada soruları cevaplandıran Almanlardan yüzde 24,1'i ülkedeki yabancıların derhal kendi ülkelerine gönderilmeleri gerektiğini savunuyor. Bunun ülkedeki işsizlik sorununun çözümü için gerekli olduğunu ileri sürüyor.

Ülkedeki Müslüman azınlığa karşı olumsuz bakışın son beş yılda önemli ölçüde arttığı kaydediliyor. 2009 yılında Almanya'ya Müslümanların göç etmesine karşı olanların oranı yüzde 21,4'ken bugünkü oran yüzde 36,6 olarak gösteriliyor. 

Araştırmaya katılanların yüzde 18'i yabancı düşmanlığını savunurken yaklaşık yüzde 20'si de anti-semitik görüşlere sahip olduklarını dile getiriyor.

ROMANLAR İÇİN DE DURUM FARKLI DEĞİL

Leipzig Üniversitesi'nin araştırmasında, Alman toplumunun yaklaşık yüzde 60'ının Romanlara Sintilere karşı olduğu ortaya çıkıyor. 

Araştırmada Alman toplumunun yaklaşık yüzde 60'ı Romanların ve Sintilerin suça meyilli topluluklar olduğunu savunurken, yüzde 47,1'i bu toplulukların Almanya'ya girişlerinin yasaklanması gerektiğini savunuyor.

Araştımada, alman toplumunun bu tür görüşlerinin oluşmasında ekonomik şartların büyük etkisinin olduğu da belirtiliyor. Almanya'da orta yaş ve üstü işsiz kişiler, bu durumdan ülkeye gelen göçmenleri sorumlu tutuyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?