banner39

Almanya'da halkın yarısı ekonomiden endişeli

Almanya'da halkın yarısı ekonominin çökmesinden endişe ediyor

Avrupa Birliği 30.07.2012, 16:30 30.07.2012, 16:30
Almanya'da halkın yarısı ekonomiden endişeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da halkın ekonomide durgunluk yaşanmasına ilişkin endişelerinin ciddi oranda yükseldiği ortaya çıktı.

Bild gazetesinin kamuoyu araştırmaları şirketi YouGov'a yaptırdığı anketlerde yetişkinler arasında neredeyse her iki kişiden birinin (yüzde 49) ekonomik krizin yıl sonuna kadar Almanya'ya ulaşmasını beklediği ve buna bağlı olarak da işsizliğin yükselmesinden endişe duyduğu belirlendi. Bu arada ekonominin kötüye gitmeyeceğini düşünenlerin oranı yüzde 37'de kalırken, kararsızların oranı ise yüzde 14 çıktı. Temsili niteliği bulunan anketlerde seçimlere katılma yaşına erişmiş 1052 kişinin görüşlerine başvuruldu.

BANKALAR NE ŞİRKETLERE NE DE HALKA KREDİ VERMEYE YANAŞMIYOR

Avrupa'daki bankaların şirketlere ve tüketicilere verdiği kredilerin haziran ayında da azalmaya devam ettiği belirlendi. Geçen ay onaylanan kredi başvurularının bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 azaldığını açıklayan Avrupa Merkez Bankası (ECB) mayıs ayında yaşanan gerilemenin ise yüzde 0,1 düzeyinde olduğunu duyurdu. Buna göre bankaların şirketlere verdiği kredi miktarı geçen ay 6 milyar euro azalırken, tüketicilere verilen krediler de 2 milyar euro tutarında geriledi. Kredilerin azalmasına yol açan etkenlerin başında Euro bölgesindeki birçok ülkede yaşanan durgunluk ekonomisi ile şirketlerin yatırım girişimlerinde mütereddit davranması yer alıyor. Diğer yandan bankaların kredi şartlarını ağırlaştırmasının da verilen kredilerin azalmasında önemli rol oynadığı belirtildi. Bu arada ECB'den yüzde 0,75 faizle ucuz kredi temin edebilen bankaların bunu tüketicilere yansıtmadığı ve 24 ay vadeli tüketim kredilerini yüzde 3,70 ila 7,95 arasında değişen oranlardaki faizlerle verdiği görüldü.

İŞSİZLİĞİN YENİDEN ARTMASI BEKLENİYOR

Alman haber ajansı dpa'nın büyük bankaların iktisatçıları arasında yaptığı araştırmaya göre uzmanlar istihdam piyasasındaki daralmanın bu ay da kısmen sürmesini bekliyor. Bu beklentinin başlıca gerekçeleri arasında ise şirketlerin zayıf ekonomik konjonktüre bağlı olarak yaşadığı güvensizlik geliyor. Buna göre işsiz sayısının temmuz ayında yaklaşık 65 bin kişi artarak 2,87 milyona yükselmesini bekleniyor. Ancak işsizlikteki artış bu çerçevede gerçekleşse bile rakam geçen yılın aynı ayına kıyasla 70 bin kişi azalmış olacak.

Federal İş Ajansı'nın (BA) resmi işsizlik rakamları ise gelecek salı günü açıklanacak. Öte yandan ekonomi uzmanları temmuz ayında işsiz sayısının artmasının sıra dışı bir gelişme olmadığına dikkat çekti. Çünkü bu ay içinde birçok genç meslek eğitimini tamamlıyor ve eğitim gördüğü şirket tarafından devralınmayan gençler yeniden iş aramaya başlıyor. Ayrıca yine bu ay içinde birçok firma da yeni personel alımına ara vererek, alımları tatil döneminin sonuna erteliyor. Fakat işsizliğin bu etkenler göz ardı edildiğinde de artmasının beklendiğini vurgulayan uzmanlar, bu faktörlerin dışta tutulması halinde görülecek olan artışın ise 5 ila 15 bin kişi arasında seyredeceğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?